Będzie się działo w Koninie!
Teatry uliczne, spływy kajakowe, Dni Konina z muzycznymi gwiazdami, zawody konne, zlot zabytkowych mercedesów, koncert świętojański i oczywiście Międzynarodowy Dziecięcy Festiwal Piosenki i Tańca – przed nami lato pełne wrażeń. Kalendarz imprez organizatorzy przedstawili 29 maja podczas konferencji prasowej na Bulwarze Nadwarciańskim.
– Dziękuję wszystkim, którzy nas wspierają w przygotowywaniu tych aktywności – sponsorom, pomysłodawcom, organizatorom. Ilość propozycji jest na tyle duża, że każdy znajdzie dla siebie jakąś ofertę. Zapraszam mieszkańców do udziału w wydarzeniach – mówił prezydent Konina Piotr Korytkowski.
31 maja w Koninie rozpocznie się 43. Międzynarodowy Dziecięcy Festiwal Piosenki i Tańca. W tym roku do Konina przyjedzie rekordowa liczba uczestników – 2.700 małych artystów. 1 czerwca z okazji Dnia Dziecka dla wszystkich uczestników i mieszkańców na placu przed Konińskim Domem Kultury odbędzie się koncert Magdy Beredy. 3 czerwca natomiast finał – koncert galowy festiwalu na placu Wolności.
4 czerwca w malowniczym Parku im. Fryderyka Chopina impreza dla dzieci pt. „Zostań zdrowym Krasnoludkiem”. Początek o godz. 13.00. Impreza odbywa się pod patronatem Prezydenta Miasta Konina, a partnerem jest Towarzystwo Inicjatyw Obywatelskich w Koninie. W tym roku, przekraczając bramę parku, dzieci zajdą się w krainie Krasnoludków. Spotkają między innymi Szybkiego, Zwinnego, Mądrego i Spostrzegawczego Krasnala. Odwiedzą stanowiska, aby na koniec otrzymać Świadectwo Sprawności Krasnoludka. Będą konkursy, nagrody, koncert w wykonaniu zespołu ARETE oraz młodych artystów z Młodzieżowego Domu Kultury w Koninie. W tym roku promujemy zdrowy styl życia. Będziemy mówić o tym, jak wspierać dzieci, aby żyły szczęśliwe.
27 maja wystartował kolejny cykl spływów kajakowych #Złap_za_wiosło! To cykl trzech imprez sportowo-rekreacyjnych organizowanych na odcinku Wielkiej Pętli Wielkopolski. W tym roku, a jest to już czwarta edycja, kajakarze pływać będą po Warcie i Jeziorze Pątnowskim. Celem spływów jest promocja aktywnego wypoczynku wśród mieszkańców Konina. Organizatorem spływów jest Lokalna Organizacja Turystyczna MARINA i Miasto Konin. Przed nami: drugi spływ kajakowy 24 czerwca, start: godz. 10:00, trasa: prom Biechowy – rzeka Warta – Bulwar Nadwarciański (ok. 17 km) oraz trzeci spływ 12 sierpnia, start: godz. 10:00, trasa: prom Biechowy – rzeka Warta – Bulwar Nadwarciański (ok. 17 km).
Miasto Konin oraz Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Koninie już po raz trzeci zapraszają na turnieje siatkówki plażowej. 27 maja rozpoczęliśmy cykl turniejów o Puchar Prezydenta Miasta Konina, w którym wystartowało 15 par. Kolejne turnieje odbędą się w lipcu i sierpniu. Drużynę zgłaszamy, wypełniając formularz dostępny na stronie www.mosirkonin.pl oraz dostarczając do organizatora w dniu turnieju. Szczegóły dostępne na stronie MOSiR Konin. Turnieje odbędą się na boisku w Miejskim Ośrodku Wypoczynkowym Przystań Gosławice MOSiR Konin, przy ul. Rybackiej 7. Startujemy o godz. 9:00.
16-18 czerwca to trzydniowe święto miasta, czyli Dni Konina. Tegoroczna impreza ma bardzo urozmaicony program. Od koncertów gwiazd polskiej sceny muzycznej: Natalii Szroeder, Michała Szpaka, zespołu KULT i naszego konińskiego zespołu 1ONE, poprzez prezentacje lokalnych zespołów wokalnych i tanecznych, zawody jeździeckie, strefę gastronomiczno-rozrywkową i dyskotekę na błoniach, zlot klubu zabytkowych mercedesów na Starówce, po Przystanek Koninkowo – rodzinną niedzielę i konkurs piosenki literackiej z udziałem Mariusza Lubomskiego na Bulwarze Nadwarciańskim.
W niedzielę zapraszamy wszystkie rodziny na Przystanek Koninkowo na Bulwarze Nadwarciańskim, gdzie będą dmuchane zjeżdżalnie, strefa baniek mydlanych i zabawa bańkami z animatorami, warsztaty ekologiczne, takie jak: Mobilna Fabryka Czerpania Papieru, Warsztaty z ekosianka, lepienie garnków, fotobudka, warsztaty biżuterii, warsztaty z wiatrakami, z wikliną, szycia z filcu. Wszystkie atrakcje i stanowiska warsztatowe są bezpłatne.
Dni Konina to już 17. Zawody Jeździeckie Konin CUP (17-18 czerwca). Jak zapowiada organizator Janusz Lipiński: na konińskich błoniach zobaczymy około 100 koni. Pula nagród finansowych i rzeczowych wynosi 20.000 tysięcy złotych. Będziemy świadkami 19 konkursów, w tym zabawowego dla dzieci, gdzie wysokość przeszkód wynosi 30 cm. W zawodach towarzyskich ta wysokość wynosi 50-80 cm, w regionalnych 100-120, a w rozgrywkach niedzielnych o Puchar Prezydenta Konina od 130 do 135 cm. Zawody posędziuje Stanisław Helak – sędzia międzynarodowy, medalista Mistrzostw Polski w Skokach. Za parkur niezmiennie od pierwszej edycji odpowiada Robert Bartkowiak.
Podczas Dni Konina będziemy świadkami niezwykłej imprezy – Zlotu Klubu Zabytkowych Mercedesów „StarDrive”. Na to wydarzenie zjadą się piękne klasyki z Polski i zagranicy. Najstarszy pojazd został wyprodukowano w latach 30. – Przyjadą właściciele najbogatszych kolekcji pojazdów zabytkowych. Mamy 85 załóg z Litwy, Czech, Niemiec i Polski – zapowiada organizator, koniński społecznik Mateusz Cieślak. Atrakcją będzie konkurs elegancji (17 czerwca, godz. 12:00) prowadzony przez Patryka Mikiciuka – dziennikarza motoryzacyjnego. Załogi będą prezentować się przed 4-osobowym jury. W jury zasiądą: Elżbieta Ciurzyńska (redaktor naczelna magazynu Automobilista), Piotr Korytkowski (Prezydent Miasta Konina), Jacek Balkan (dziennikarz TokFM) oraz aktor Rafał Zawierucha.
Wydarzeniem, które pięknie wpisało się w Dni Konina jest Wojewódzki Konkurs Piosenki Literackiej. Gwiazdą wieczoru i przewodniczącym jury będzie Mariusz Lubomski. – W konkursie piosenki literackiej występują młodzi ludzie, którzy cenią słowo. Niejednokrotnie sami piszą piosenki albo też z zadziorem artystycznym wykonują cudze utwory. Mamy nadzieję i o to się staramy, że za jakiś czas uda się zrobić tak, by nasi laureaci wystąpili w Konkursie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu – zapowiada Lucyna Lenard-Woźniak, dyrektorka MDK-u. Konkurs odbędzie się w niedzielę, 18 czerwca, na scenie przy bulwarze od strony CKU. Przesłuchania zaplanowano między 16:00 a 18:00. Na finał o 19:00 odbędzie się koncert Mariusza Lubomskiego z zespołem.
24 czerwca jest zarezerwowany na wielkie plenerowe wydarzenie – koncert świętojański. Widowiskowe wydarzenie artystyczne organizuje z rozmachem firma Konimpex, a Miasto Konin wspiera tę inicjatywę. Koncert „W tanecznym nastroju” rozpocznie się o godz. 20.30. Wystąpi Orkiestra Filharmonii Poznańskiej im. Tadeusza Szeligowskiego w Poznaniu pod dyrekcją Marka Pijarowskiego oraz Hina Maeda – zwyciężczyni 16. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w 2022 roku.
Dzień po koncercie (25 czerwca) zapraszamy na rekordowy pod względem frekwencji, jubileuszowy 25. Ogólnopolski Bieg Milowego Słupa (OBMS). – Zainteresowanie jest ogromne! Zaczęliśmy skromnie od 500 osób, a obecnie mamy zapisanych 650 uczestników – mówi Ewa Kulczyńska, dyrektorka MOSiR Konin. Atestowana trasa biegu na dystansie 10 km łączy stary i nowy Konin, start spod ratusza o 20:00. Dystans dla kijkarzy tradycyjnie 5 km. Każdy z biegaczy otrzyma pakiet: koszulkę, numer startowy z chipem. Na osoby, które przekroczą linię mety czeka medal z możliwością wygrawerowania na miejscu na rewersie imienia, nazwiska i osiągniętego czasu, a także wieszak na medale. Mamy ambasadora biegu, którego nazwisko na razie pozostaje tajemnicą. MOSiR wrócił do tradycji biegów dziecięcych, które kiedyś towarzyszyły OBMS. Bieg odbędzie się w ramach Dnia Dziecka 2 czerwca na stadionie Akademii Nauk Stosowanych. Uczestnikami, a jest ich ponad 1000, będą przedszkolacy i uczniowie szkół. Na dzieci czekają nagrody.
1,2 i 8 lipca to festiwal teatrów. – Po raz trzeci w Koninie zagoszczą teatry uliczne, a wszystko w ramach Festiwalu Teatrów „Otwórz okno na kulturę”. Po raz drugi przyjadą artyści zza granicy, będzie Teatr KTO z najnowszym spektaklem Arcadia, który miał premierę w ubiegłym roku, Teatr Klinika Lalek i „Podróże Guliwera”, nie zabraknie Konińskiego Teatru Tańca. Od samego początku partnerami tego wydarzenia są spółdzielnie mieszkaniowe z Konina – wyjaśniał zastępca prezydenta Witold Nowak. W lipcu i sierpniu zapraszamy do kina plenerowego w różnych punktach miasta, jak zwykle nie zabraknie dobrych filmów na Bulwarze Nadwarciańskim. Już wkrótce szczegółowy repertuar.
W wakacje MDK kontynuować będzie cykl „Muzyczne podróże z MDK” w Muzeum Okręgowym. Koncert organizowany 3 lipca poświęcony będzie Annie Jantar, 17 lipca Irenie Jarockiej, a 28 sierpnia – twórczości szwedzkiego zespołu ABBA.
Wakacje zakończymy tradycyjnym Jarmarkiem św. Bartłomieja, którego pomysłodawcą jest Mateusz Cieślak.16. edycja imprezy przyniesie pewną zmianę. Tym razem centrum wydarzeń, ze względu na planowaną przebudowę placu Wolności, będzie plac Zamkowy.
Zapraszamy do śledzenia zapowiedzi wydarzeń w naszym kalendarzu imprez na www.konin.pl w zakładce Aktywności.
Źródło tekstu: www.konin.pl / Fot. Tomek Biedziak