Kiedy wymienić opony z zimowych na letnie?
Jakim kryterium powinniśmy się kierować przy wyborze terminu wymiany opon z zimowych na letnie? Według ekspertów z branży oponiarskiej, wtedy gdy pogoda się ustabilizuje i średnia dobowa temperatura będzie wyższa niż 7 stopni Celsjusza! Wielu z nas oczekuje, że otrzyma jednoznaczny sygnał, że to właśnie już ten moment, niestety temat nie jest prosty do jednoznacznej definicji i trudno go dokładnie osadzić w ramach czasowych ze względu na dużą zmienność warunków pogodowych na przełomie pór roku. Średnia temperatura dobowa przekroczyła już ostatnio zalecane 7 stopni Celsjusza, ale zapowiadane jest ochłodzenie i opady deszczu ze śniegiem. Cóż ma począć więc przysłowiowy Kowalski przy podjęciu tej ważnej i mającej ogromny wpływ decyzji na jego bezpieczeństwo podczas jazdy, nie jest przecież żadną nowinką, że to właśnie opony są punktem styku auta z podłożem!
Niestety decyzja musi być przemyślana indywidualnie i inaczej powinien podejść do niej Jan Kowalski wyjeżdżający w dalsze trasy o godzinie 4.00 nad ranem, gdy mogą wystąpić jeszcze poranne przymrozki, a inaczej jego kuzyn Wojtek Kowalski, który porusza się głównie po mieście i wyrusza w drogę o 10.00 rano, gdy dzień już się obudził, a asfalt jest już rozgrzany od porannego słońca i trwającego ruchu ulicznego. Pierwszemu Kowalskiemu moglibyśmy rekomendować, by jeszcze wstrzymał się z wymianą opon, natomiast jego kuzynowi śmiało już możemy podpowiedzieć, by umówił się w zakładzie wulkanizacyjnym na wymianę opon.
Ale taką decyzję musi podjąć każdy z nas indywidualnie po analizie naszego trybu życia, warto jednak wziąć pod uwagę naszą mentalność, że wielu z nas wstrzyma się z tą decyzją do ostatniej chwili i niczym husaria rzucimy się na zakłady wulkanizacyjne jednocześnie co wywoła spore kolejki i w skrajnych przypadkach na wizytę będziemy musieli poczekać od 7-14 dni!
Warto wtedy pamiętać, że jazda na oponach zimowych przy wyższej temperaturze ma znaczący wpływ na nasze bezpieczeństwo. Jadać w takich warunkach na zimówkach przy prędkości 100 km/h nasza droga hamowania jest o 16 metrów dłuższa niż na właściwych w tym okresie oponach letnich! Zimówki będą w wyższych temperaturach gorzej trzymały się nawierzchni na zakrętach, przy suchej i mokrej nawierzchni. Zapomnijmy również o ekonomicznej jeździe, musimy się liczyć z większym zużyciem paliwa.
Przy temacie opon warto też pamiętać by nie jeździć na jednym komplecie opon dłużej niż osiem lat, po upływie tego czasu mieszanka gumowa starzeje się tracąc swą sprężystość, co ma ogromny wpływ na bezpieczeństwo naszej jazdy, warto też pamiętać o kontrolowaniu ciśnienia w oponach i właściwym jego doborze do aktualnego poziomu obciążenia naszego auta, zbyt niskie czy wysokie też warunkuje nasze bezpieczeństwo i ekonomikę jazdy. Nie zapominajmy też co jakiś czas wyważyć naszych kół, a po więcej szczegółów i praktycznych porad odsyłam Was do fachowców z zakładu wulkanizacyjnego.
Materiał promocyjny