Kolejne 10 książek z Żydowskiej Biblioteki i Czytelni Społecznej w Koninie wraca do Konina!
W Roczniku Konińskim z 2003, ukazał się artykuł Lecha Hejmana, ówczesnego dyrektora MBP w Koninie, o konińskich Żydach. Artykuł ten opisuje również dzieje żydowskiej biblioteki publicznej, jednej z największych bibliotek żydowskich w Polsce w okresie międzywojennym. Księgozbiór ten, w czasie zawieruchy wojennej, uległ rozproszeniu i zniszczeniu. Do tej pory byliśmy przekonani, że zachowało się zaledwie kilka książek, które znajdowały się w gabinecie dyrektora biblioteki.
Okazało się jednak się, że byliśmy w błędzie. Dwa lata temu 8 tomów przekazało do MBP w Koninie TSKŻ Oddział w Gliwicach.
Cieszymy się, że do naszych zbiorów trafiło kolejnych 10 książek z okrągłą pieczątką, na której znajdziemy napis „Żydowska biblioteka i czytelnia społeczna w Koninie”. Serdecznie dziękujemy za pomoc w odnalezieniu tych cennych ksiąg oraz w odbudowie, choć w niewielkim stopniu, biblioteki żydowskiej w Koninie. Wyrażamy wdzięczność za przychylność i ocalenie tego niezwykłego dziedzictwa – Pani Róży Król – przewodniczącej TSKŻ Oddziału w Szczecinie – napisali nasi bibliotekarze na swoim fanpage.
Źródło: MBP w Koninie