Konin nadal mam w sercu!

W poniedziałek (20 maja) w naszym mieście przebywała światowej sławy kompozytorka i muzyk, pracownik naukowy AM we Wrocławiu prof. Grażyna Pstrokońska-Nawratil. Jest ona wnuczką znamienitego koninianina płk. Witolda Sztarka.

– Konin, miasto mojego dzieciństwa, jest we mnie zawsze – powiedziała niezwykła prof. Grażyna Pstrokońska-Nawratil, wnuczka koninianina, płk. Witolda Sztarka, która gościła w naszym mieście.
– Niech mi Państwo wierzą – takie słowa mają ogromną, pozytywną moc! Miałem zaszczyt gościć Panią Profesor w gabinecie i wysłuchać miłych wspomnień – napisał na swoim fanpage Piotr Korytkowski, Prezydent Miasta Konina.

Prof. Grażyna Pstrokońska-Nawratil nie urodziła się w naszym mieście, ale pierwsze 10 lat życia spędziła w Koninie, u swoich dziadków, w domu przy ul. 3 Maja (dziś jest tam m.in. sklep polski). Z tamtego okresu zapamiętała mnóstwo sytuacji i zdarzeń. Najwięcej oczywiście z życia rodziny dziadków.

– Pamiętam jak mówiło się w domu, że imię mój dziadek zawdzięcza fascynacji mojej prababci i pradziadka młodziutkim Witoldem Friemannem – mówiła prof. Pstrokońska-Nawratil na wspaniałym spotkaniu w Domu Zemełki, które odbyło się w poniedziałkowy wieczór. Uczestniczył w nim m.in. prezydent Konina Piotr Korytkowski oraz Ewelina Rapeła, reprezentująca Starostę Konińską.

Bardzo interesujące były też opisy pracy kompozytorki, jej fascynacji oraz ważnych dla niej miejsc. A pytana, czy kiedyś – wzorem Witolda Friemmanna – napisze jakiś utwór poświęcony Koninowi, odparła: – Konin, miasto mojego dzieciństwa, jest we mnie zawsze. Jest więc w każdym z moich utworów. Ale – nic nie jest przesadzone… Nie powiedziała „nie” na otwarte zaproszenie Emilii Bugaj, dyrektorki I LO, do napisania nowego hymnu szkoły. Niewątpliwą atrakcją była możliwość obejrzenia kopii i rękopisów zapisów nutowych kilku utworów prof. Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil. Piotr Rybczyński, szef konińskiego archiwum podarował Pani Profesor „Rocznik Koniński” z obszernym biogramem jej dziadka oraz kserokopię karty opisującej mieszkańców „Lokalu nr 14” przy dzisiejszej ulicy 3 Maja.

Po spotkaniu długo rozmawiała z historykami, regionalistami i muzykami.

Spotkanie z prof. Grażyną Pstrokońską-Nawratil odbyło się dzięki realizacji projektu Fundacji Per Musicam i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Zofii Urbanowskiej, przy wsparciu Miasta Konin.

Źródło tekstu i zdjęć: www.konin.pl

Udostępnij na: