Konińskie ślady profesora Bekkera

Dzisiaj przypada 36. rocznica śmierci prof. Mieczysława Bekkera – wybitnego inżyniera, konstruktora pojazdu księżycowego, który umożliwił astronautom eksplorację powierzchni Księżyca. Choć jego kariera nabrała tempa w USA, a miejscem urodzenia był Strzyżów koło Hrubieszowa, to w Koninie spędził lata młodzieńcze i szkolne.

Dzisiaj delegacja samorządu, mieszkańcy, uczniowie Szkoły Podstawowej nr 11 w Łężynie, młodzież z jednostki OSP, regionaliści spotkali się przy obelisku upamiętniającym prof. Bekkera, by uczcić jego pamięć w 36. rocznicę śmierci. Najpierw kwiaty złożono przy kamieniu z tablicą pamiątkową, a potem na cmentarzu w Gosławicach, gdzie spoczywają  rodzice Mieczysława Bekkera. Jego ojciec piastował kierownicze stanowisko w Cukrowni „Gosławice”.

Zastępca prezydenta  Witold Nowak podkreślił, że w Koninie pamięć o dokonaniach prof. Bekkera jest żywa i jako mieszkańcy jesteśmy  dumni, że lata młodzieńcze 1913-39 spędził w naszym mieście. Tu też 101 lat temu w ówczesnym gimnazjum (dzisiaj I LO) zdał maturę. O swoich związkach z miastem, o edukacji i nauczycielach pisał w korespondencji przesłanej do konińskiego pisarza Stefana Rusina. Jak napisał  w książce „Znani i nieznani w Koninie” – będąca na wysokim poziomie edukacja w konińskim gimnazjum wywarła duży wpływ na przyszłość konstruktora. Dość powiedzieć, że jego nazwisko zostało zapisane w Alei Zasłużonych w Badaniach Kosmosu (Space Walk of Fame) w Titusville na Florydzie.

Prof. Bekker (1905-1989) jest absolwentem Politechniki Warszawskiej, Na krótko przed wybuchem wojny został zmobilizowany. W 1939 roku uczestniczył w kampanii wrześniowej. W 1943 roku wstąpił do armii kanadyjskiej. Siły zbrojne Kanady opuścił w 1956 roku. W roku 1956 wyjechał do USA. Po ogłoszeniu w 1961 roku przez NASA konkursu w ramach programu kosmicznego Apollo, zespół konstruktorów pod jego kierownictwem rozpoczął prace nad pojazdem zdolnym poruszać się po Księżycu. Efektem było skonstruowanie pojazdu księżycowego  LRV. Profesor Bekker był autorem rozwiązań technicznych, które zapewniały poruszanie się pojazdu po księżycowej powierzchni.

Na emeryturze wraz z żoną mieszkał w Santa Barbara. Pracował m.in. w komitecie rady naukowej przy prezydencie Stanów Zjednoczonych. W 1979 roku otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Konina. W 2012 roku na skwerze noszącym jego imię, przy Szkole Podstawowej nr 11 w Koninie, odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą prof. Bekkerowi.

Źródło zdjęć i tekstu: Urząd Miejski w Koninie

Udostępnij na: