Pod skrzydłami KCK!
RENESANSOWY DOKTOR NA FB. CO WIEMY O ZEMEŁCE I JEGO DOMU?
Jan Zemełka był wysoko i wszechstronnie wykształcony. Powiedzieć o nim, że był człowiekiem renesansu, to jednak mało. W myśleniu o społeczeństwie, nauce i przyszłości następnych pokoleń, wyprzedził nawet własną epokę. Był doktorem medycyny i filozofii, fundatorem, który zapisał testamentem majątek dla dobra publicznego. Obronił się 15 maja 1575 r. w Padwie. Dlaczego w Koninie, gdzie mijamy jego dom, Zemełka jest wciąż tak mało znany? Czy dlatego, że od chwili jego śmierci upłynęło ponad 400 lat i bariera czasu stała się barierą dźwięku?
Jan Zemełka, zwany z łacińska Zemeliusem, urodził się w 1539 r. w rodzinie zamożnych mieszczan.
Był obywatelem Konina, absolwentem Uniwersytetu Krakowskiego na Wydziale Sztuk Wyzwolonych, 1556 r. tytuł magister artium absolwentem Uniwersytetu Padewskiego, 1575 r. tytuł doctor obronił się 15 maja 1575 r. na Uniwersytecie Padewskim, jego doktorat liczył 19 stron.
Żonaty z Elżbietą z domu Rożek, wdową, 11 razy pełnił funkcje publiczne, burmistrza, wójta i rajcy, jednocześnie prowadził praktykę lekarską zmarł bezpotomnie, jego ostatnią wolę zrealizowała żona, Elżbieta, wbrew zapędom krewnych.
Zemelius wszystkie dobra przekazał na rzecz rozwoju miast, społeczeństw i nauki, został pochowany w 1607 r. w kaplicy kościoła pw. Świętego Bartłomieja Apostoła (fara), którą ufundował w 1595 r., nazywaną Zemeliańską.
Konińska pisarka, Janina Weneda, napisała powieść biograficzną „Doktor Zemelius” (1996) badania naukowe nad Zemełką przeprowadził dr Janusz Sobczyński, wydając książkę „Jan Zemełka (Zemelius) z Konina (2006) rewitalizacji obiektu poświęcił książkę Krzysztof Gorczyca („Kamienica Zemełki w Koninie”, Muzeum Okręgowe w Koninie, 2024) najnowsza pozycja naukowa na temat Doktora ukaże się jako e-book w 450. rocznicę obrony jego doktoratu (Jerzy Łojko i Jakub Łojko: „Jan Zemełka z Konina i mieszczanin Kalisza (1539-1607) Fundacje stypendialne. Obrót kapitałowy”)
Dom Zemełki miał różnych właścicieli od 1600 r. do 2014 r. Właścicielem zabytkowej kamienicy jest obecnie Miasto Konin.
W 2024 został oddany do użytku, z nowo dobudowaną częścią, tzw. Inkubatorem Aktywności Kulturalnej.
Od 1 kwietnia kompleksem zarządzać będzie Konińskie Centrum Kultury, działania będzie koordynował Robert Glapa.
Źródło zdjęć i tekstu: Konińskie Centrum Kultury