Tłumnie ruszyli na spotkanie…
– To jest wieczór mojego taty – mówiła Magdalena Kwilecka rozpoczynając spotkanie z czytelnikami Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Zofii Urbanowskiej w Koninie. W środę (19 lutego) w sali konferencyjnej konińskiej książnicy odbyło się spotkanie promujące książkę „Nigdy nie traćmy nadziei…”. Publikacja zawiera wspomnienia Stefana Kwileckiego opracowane przez jego córkę.
Okładkę książki wokół której odbyło się wczorajsze spotkanie zdobi zdjęcie przedstawiające Stefana Kwileckiego z charakterystycznym „gestem Kozakiewicza”. Wykonywany przez niego ruch funkcjonuje w polskiej kulturze jako symbol buntu i oporu. To bardzo wymowna fotografia – stojąc na tle ruin Kwilecki tym gestem podkreślał, że nie pozwoli na rozebranie zabytkowego budynku.
Jak wspominała pani Magdalena, jej ojciec żył zabytkami, a przez dwanaście lat sprawowania funkcji Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków bronił pomorskiego dziedzictwa. Sprzeciwiał się naciskom ówczesnej władzy, która dążyła do rozbiórki lub próbowała wstrzymywać odbudowę zabytków, zwłaszcza sakralnych. Jego wysiłkom zawdzięcza się ocalenie nie tylko szczecińskiego kościoła św. Jakuba, Zamku Książąt Pomorskich czy Ratusza Staromiejskiego, ale też zabytków innych miejscowości, m.in. budowli Kamienia Pomorskiego i Stargardu, czy zamku w Płotach.
W spotkaniu wzięli udział także: Maria Wiercińska, córka Kazimierza Kwileckiego (brata Stefana) oraz Marcin Sobalski, wnuk Stefana Kwileckiego, przedstawiciel kolejnego pokolenia rodu.
Książka „Nigdy nie traćmy nadziei…” to zapis wspomnień Stefana Kwileckiego, syna ostatnich właścicieli majątku Maliniec. Kwileccy to rodzina silnie powiązana z przeszłością dóbr Gosławice-Licheń oraz Grodziec.
Historia familii to fragment przeszłości Wielkopolski, szczególnie obecnego powiatu konińskiego. Zapiski dotyczą okresu od wybuchu II wojny światowej do wyzwolenia. Magdalena Kwilecka opracowując wspomnienia własnego ojca, dołączyła do nich listy innych osób, dotyczące opisywanych wydarzeń, a także informacje o występujących w publikacji ludziach.
Źródło zdjęć i tekstu: MBP w Koninie