Urokliwe miejsce z historią w tle!
Klub Gaja i Omnilogy odkrywają Sad Miejski w Koninie!
Miejski Sad w Koninie to urokliwe i dzikie miejsce z historią. Stare jabłonie zanurzone w gąszczu zieleni, zapraszają mieszkańców do odpoczynku, zbiorów owoców i refleksji. Klub Gaja wspólnie z Miastem Konin, wolontariuszkami i wolontariuszami firmy Omnilogy zaangażowali się w działania na rzecz tego unikatowego przyrodniczo i kulturowo miejsca. Podczas akcji edukacyjnej 24 września (wtorek, od godz. 10.00) posadzimy w sadzie drzewa i krzewy owocowe oraz zbudujemy budki lęgowe dla ptaków i wiewiórek oraz domki dla dzikich zapylaczy, które posłużą edukacji. Akcja wolontariatu pracowniczego odbędzie się w ramach 22 edycji Święta Drzewa – ogólnopolskiego programu organizowanego przez Klub Gaja.
Sad Miejski powstał w 2016 roku w ramach projektu złożonego przez mieszkańców Konińskiego Budżetu Obywatelskiego. W czerwcu tego roku Miasto Konin wspólnie z młodzieżą, Młodymi Ambasadorami Klimatu ze Stowarzyszenia M-LAB oraz Młodzieżową Radą Miasta Konina, zorganizowało konsultacje społeczne dotyczące społecznego wykorzystania sadu, poprawy jego stanu i ochrony jego naturalnego charakteru. To niezwykłe miejsce z historią, ma wielki potencjał by stać się istotnym elementem życia społecznego i kulturalnego oraz aktywnej edukacji ekologicznej, międzykulturowej i międzypokoleniowej mieszkańców miasta. Wspólna inicjatywa Klubu Gaja, Omnilogy i Miasta Konin wpisuje się działania adaptacyjne do zmian klimatu i edukacyjne, mówiącą o potrzebie szacunku do przyrody i jej ochrony.
Jacek Bożek, założyciel i lider Klubu Gaja, mówi – „Nasz praca w Sadzie Miejskim, to kolejna inicjatywa Klubu Gaja odkrywania niezwykle cennych przyrodniczo i kulturowo miejsc, które nazwaliśmy Ogrodami Tajemnic. Łączenie edukacji ekologicznej ze sztuką i historią stało się wizytówką naszych działań. Szacunek do przyrody nie jest oderwany od dostrzegania powiązań pomiędzy człowiekiem, jego kulturą i przeszłością. Jesteśmy częścią współzależności, które nas łączą i dają siłę w obliczu kryzysu klimatycznego”.
„Miejski Sad owocowy to bardzo ważne dla nas miejsce, bo to zielone płuca naszego miasta, poprawia jakość powietrza, i tworzy szczególny mikroklimat i odgrywa kluczową rolę w adaptacji Konina do zmian klimatycznych. – mówi Małgorzata Werhun-Popiołek, Ogrodnik Miejska – Sad to także miejsce, które daje naszym mieszkańcom przestrzeń do relaksu i odpoczynku, redukuje stres i poprawia samopoczucie. Cieszymy się, że możemy wspólnie z Klubem Gaja i firmą Omnilogy zorganizować tę akcję. To okazja do wsparcia natury, ale także do wspólnej nauki o jej ochronie”.
Jacek Kujawa, Prezes Omnilogy Sp. z o.o. , komentuje – „Jesteśmy bardzo dumni, że jako organizacja możemy wspierać właśnie takie inicjatywy. Działania proekologiczne i wpływające pozytywnie na lokalną społeczność są nam bardzo bliskie. Mamy nadzieję, że ogród miejski przysłuży się przyrodzie, jak i mieszkańcom miasta. To również ważna aktywność dla całego Zespołu Omnilogy, okazja do nauki i wzajemnej integracji oraz obcowania z naturą. Dziękujemy Klubowi Gaja i Miastu Konin za możliwość współpracy i wspólnego zmieniania kawałka Ziemi na lepsze”.