W Pałacu Prezydenckim o elektrowni jądrowej!
Prezydent Konina uczestniczył we wspólnym posiedzeniu Rady ds. Strategicznych Projektów Rozwojowych oraz Rady ds. Środowiska, Energii i Zasobów Naturalnych w ramach Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP. Tematem posiedzenia był stan realizacji polskich projektów energetyki jądrowej.
Jak czytamy w komunikacie: Na spotkaniu analizowano kwestię wdrożenia energii jądrowej w Polsce, jak również niezbędne działania pozostające w gestii administracji publicznej w tym zakresie i ich postęp w optymalnym horyzoncie czasowym. Rozmawiano przede wszystkim o wielkim znaczeniu inwestycji z zakresu energetyki jądrowej w Polsce z punktu widzenia zapewnienia dostępności taniej i stabilnej energii dla rozwoju i konkurencyjności gospodarki.
Piotr Korytkowski podczas posiedzenia i briefingu miał okazję przedstawić stanowisko w sprawie budowy elektrowni jądrowej w Koninie. – Podkreśliłem, że Wielkopolska Wschodnia przechodzi proces transformacji, w tym energetycznej i społecznej. W regionie mamy osiągnięty consensus, jeśli chodzi o stanowisko w sprawie budowy elektrowni jądrowej w Koninie. Jest też poparcie władz samorządowych na szczeblu lokalnym i wojewódzkim. Apelujemy, by ta lokalizacja była u nas – mówił prezydent.
Podkreślił też, że region koniński to miejsce z potencjałem. – Mamy kadrę fachowców-energetyków, linie przesyłowe, urządzenia do wyprowadzania mocy, zasoby wody do chłodzenia reaktora, infrastrukturę drogową, kolejową. To jest do wykorzystania. Nieroztropnym byłoby, gdyby taka szansa została zaprzepaszczona. Za jakiś czas w systemie energetycznym w Polsce będzie brakowało mocy, trzeba będzie tę lukę uzupełnić stabilnym źródłem energii. Takim źródłem w 2035 roku mogłaby być elektrownia jądrowa. Stąd apel do wszystkich decydentów, by dać inwestycji zielone światło. Wierzę, że roztropność i wiara w potencjał regionu spowoduje, że ta decyzja będzie pozytywna – wyjaśnił Piotr Korytkowski.
Spotkaniu prowadzili przewodniczący – doradcy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej: Marek Dietl oraz Sławomir Mazurek. Gośćmi byli także m.in.: Andrzej Głowacki – prezes Państwowej Agencji Atomistyki, Mirosław Syta – członek zarządu PGE PAK Energia Jądrowa, Piotr Woźny – prezes ZEPAK SA oraz Michał Broniewicz – wiceprezes Rady Polskich Przedsiębiorców Globalnych.
Przewodniczący zapewnił, że nie jest to ostatnie spotkanie ekspertów w tym temacie.
(Zdj. www.prezydent.pl / Fot. Przemysław Keler / KPRP)