XVI TRYPTYK ZADUSZKOWY „ NIE WSZYSTEK UMRĘ…”

Wspólnota parafii św. Wojciecha w Koninie, i tygodnik „Adalbertus”, pragną pochwalić się przedsięwzięciem artystycznym jakim jest XVI Tryptyk Zaduszkowy „ Nie wszystek umrę…”, który w tym roku przypada w dniach 15, 16, 17 listopada 2024 roku. Wciąż przywołujemy słowa, które wypowiedział Andrzej Tarkowski, nieżyjący, słynny reżyser: „ kultura nie może istnieć bez religii. Kultura bez religii umiera”. A dodając do tego wypowiedź kompozytora Michała Lorenca, iż „ każda muzyka jest religijna, pod warunkiem, że jest dobra”, mamy nadzieję, że również tegoroczny Tryptyk zaduszkowy wypełni oba te przesłania.

Intencją tego projektu, który na stałe wpisał się do kalendarza imprez Konina, jest integracja społeczności w czasie pamięci i refleksji o zmarłych. Zamysłem organizatorów, od początku, było pochylenie się nad tematem, który nie ma podziału na światopogląd, opcje polityczne, czy religię! Śmierć bowiem nie „popełnia” takiej klasyfikacji. Stąd idea, aby podczas Tryptyku wspólnie pobudzić w sobie refleksję nad przemijaniem i poprzez to wydarzenie artystyczne, przejść tę „cienką czerwoną linię” doczesności! Tryptyk, dla organizatorów, stał się symbolicznym, muzycznym zniczem, który będzie płonąć przez 3 dni!

Na Tryptyk staramy się zapraszać artystów, którzy brzmią w świątyni, jak w żadnym innym miejscu! Wykonawców, którzy mają swoją opowieść, którzy objechali cały świat, mają ogromny dorobek koncertowy i wydawniczy, a ich projekty, to zjawiska na scenie muzycznej Polski i Europy! Nie inaczej jest i w tym roku! Na Tryptyku bowiem zagoszczą znakomite osobowości muzyczne!

I tak w kolejności, wystąpią:

 17 XI – Niedziela – godz. 19.00

Vadim Brodski & Kids

Vadim Brodski, skrzypek światowej sławy, laureat pierwszych nagród na wszystkich międzynarodowych konkursach skrzypcowych, koncertował na całym świecie z najlepszymi orkiestrami, w najbardziej prestiżowych salach koncertowych, jeden z nielicznych skrzypków w historii, którzy mieli zaszczyt zagrać na słynnym instrumencie Guarneri del Gesù, należącym do Niccolò Paganiniego, grał na nim podczas tournée po Włoszech z orkiestrą Simfonica di Savona w 1998 roku, wykładowca w prestiżowym Konserwatorium Muzycznym w Rzymie oraz profesor w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Gra na skrzypcach Gennaro Gagliano z 1747 roku, aktualnie mieszka w Polsce i we Włoszech.

Margherita Brodski, córka Vadima Brodskiego, flecistka, ukończyła Katedrę fletu w Szkole Muzycznej Reina Sofia, stypendystka Fundacji Albeniz, jako najwybitniejszemu studentowi w latach akademickich 2022 – 2024, dyplom Konserwatorium Froisinone wręczyła jej Królowa Zofia, obecnie studiuje pod okiem Olivy w Akademii Santa Cecylia, laureatka kilku międzynarodowych konkursów muzycznych, występowała u boku wybitnych artystów, wydała płytę CD „Giovani Promesse” dla magazynu Flaut, jest członkiem EY Ricercata Quintet.

Julian Brodski, jeden z ciekawszych saksofonistów młodego pokolenia na świecie, zaczął grać na saksofonie pod przewodnictwem M. Roberta Todiniego i M. Paolo Rigliari. Był członkiem „Umbri Jazz Band”, z którym zagrał na wielu ważnych wydarzeniach, takich jak: „Festival dei 2 Mondi, Spoleto”, „Federico Cesi Festival”, „Gubbio Summer Festival”, „Bydgoszcz – Rzeka Muzyki” i „25 lat Centrum Paderewskiego”. Został również zaproszony jako solista do kilku orkiestr, takich jak: „Orkiestra Konserwatorium w Benevento”, „Orkiestra Symfoniczna San Remo”, „Cappella Gedanensis”, „Orkiestra Symfoniczna Rzeszów” i „Orkiestra Symfoniczna Karola Namysłowskiego”. Obecnie uczęszcza do konserwatorium w Pesaro (Włochy).

 Katarzyna Nowaczewska – Manthey, pianistka, absolwentka Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, ma na swym koncie występy ze znakomitymi muzykami na całym świecie, koncertuje w kraju i za granicą (Niemcy, Czechy, Austria), okonała nagrań dla TVP, prowadzi klasę fortepianu w Państwowej Szkole Muzycznej w Bydgoszczy, laureatka wielu nagród, posiadaczka dyplomu Ministra Kultury za szczególne osiągnięcia pedagogiczne.

Koncert pt. „ Tryptyk Serc”

O historii pomysłu „Tryptyku” pisaliśmy już wielokrotnie, ale to zamysł i temat tego przedsięwzięcia jest ważniejszy, niż jego historia. Dziś już wiemy, że w Polsce nie ma takiego trzydniowego przedsięwzięcia zaduszkowego w żadnym kościele. Hasło : Jedyny taki w Polsce; nie jest więc nadinterpretacją. Modlitwa za zmarłych, pamięć, oddanie hołdu i czci, zatrzymanie się na moment w doczesności, refleksje nad przemijaniem, ale nade wszystko miłość, bo przecież bez niej nie było by naszej świętej pamięci. To właśnie miłość do…, miłość pomimo wszystko…, miłość w pamięci… jest przesłaniem trzech koncertowych, listopadowych wieczorów.

Wstęp na wszystkie koncerty wolny!

Patronat honorowy nad projektem objęli Prezydent Miasta Konina oraz Biskup Ordynariusz Diecezji Włocławskiej. Przedsięwzięcie finansowane jest ze środków Miasta Konina i parafii św. Wojciecha, przy współpracy z KDK. Tryptyk zaduszkowy jest jednocześnie podsumowaniem całorocznego projektu „Trzeźwienie przez kulturę!”

Źródło informacji: UM w Koninie

Udostępnij na: