Z XXXVI sesji Rady Powiatu Konińskiego
Rada Powiatu Konińskiego zebrała się w starostwie 27 października. Obrady zdominowały sprawy organizacyjne. Podczas posiedzenia przeprowadzono pięćdziesiąt osiem głosowań, przyjęto dziewięć informacji i sprawozdań oraz podjęto czternaście uchwał.
Sprawozdanie z działalności organu wykonawczego powiatu i realizacji uchwał rady w okresie międzysesyjnym przedstawił starosta koniński. Stanisław Bielik poinformował m.in. o wyniku konkursu na wolne stanowisko urzędnicze kierownika jednostki organizacyjnej powiatu.
Radni pogratulowali p. Sylwii Cichockiej objęcia stanowiska dyrektora Zarządu Dróg Powiatowych w Koninie. Następnie przyjęli siedem informacji i dwa sprawozdania.
Z akceptacją organu stanowiącego spotkały się m.in.: dokumenty przedłożone przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska, Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Koninie oraz Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa Oddziału w Koninie. Radni przyjęli również sprawozdanie z wykonania zadań drogowych
w I półroczu 2022 r. i informację z bieżącego utrzymania dróg, a także dwa dokumenty przedstawiające stan finansów powiatu na koniec czerwca tego roku: wykonanie budżetu za I półrocze oraz kształtowanie się wieloletniej prognozy finansowej. Następnie zapoznali się z informacją o stanie realizacji zadań oświatowych w ubiegłym roku szkolnym oraz w drodze uchwały dokonali zmian trybu udzielania, rozliczania oraz kontroli pobrania i wykorzystania dotacji dla niepublicznych jednostek oświatowych, dla których Powiat Koniński jest organem rejestrującym.
Procedując nad kolejnymi projektami uchwał, rada zdecydowała o powierzeniu Gminie Wierzbinek zadania własnego powiatu polegającego na budowie 4,2 km ścieżki pieszo-rowerowej przy drodze powiatowej na odcinku Sadlno – Morzyczyn. Inwestycja, o szacunkowej wartości 3 mln zł, realizowana będzie w ramach Programu Strategicznego „Polski Ład”, a szczegółowy zakres zadania określi porozumienie zawarte między zarządem powiatu i gminą. Rada wyraziła też zgodę na udzielenie wsparcia finansowego gminom: Kramsk, Rzgów, Krzymów, Stare Miasto i Skulsk na zadania związane z funkcjonowaniem ochotniczych straży pożarnych. Każda z jednostek samorządu terytorialnego otrzymała pomoc powiatu w formie dotacji celowej wynoszącej 10 tysięcy złotych.
Obrady przyniosły także rozstrzygnięcia w sprawie zmian w uchwale dotyczącej określenia zadań powiatu i wysokości środków PFRON przeznaczonych na ich realizację. Organ stanowiący powiatu przyjął autopoprawki zgłoszone przez zarząd i dokonał zmian w budżecie na rok bieżący oraz w wieloletniej prognozie finansowej.
Drugą część posiedzenia zdominowały sprawy organizacyjne. W głównej mierze dotyczyły one zmian w składach poszczególnych komisji rady i były konsekwencją wcześniejszych zmian personalnych w prezydium rady i zarządzie powiatu. Po ożywionej dyskusji i przeprowadzeniu 38 głosowań, rada powiatu zatwierdziła nowe składy osobowe komisji: rewizyjnej; skarg, wniosków i petycji; statutowo-regulaminowej; rozwoju i infrastruktury; rolnictwa i ochrony środowiska; spraw społecznych; prawa i porządku publicznego; oświaty kultury, sportu i turystyki. Dwie zgłoszone przez radnych zmiany będą dopiero procedowane, stąd ostateczne składy osobowe komisji rady powiatu poznamy na najbliższej sesji.
Źródło: Marta J. Bagrowska Powiatowy rzecznik prasowy