Zajrzyjmy na ulicę Nową!
Ulica S. Staszica, do 1930 roku zwana Nową. Po prawej stronie widoczny jest fragment w znacznym stopniu przebudowanej kamienicy z około 1835 r. stojącej u zbiegu z ulicą 3 Maja. Nieco dalej – przy skrzyżowaniu z ulicą Targową – widać wzniesiony po 1840 r., według projektu K. Pelletiera, parterowy dom mieszczański, charakterystyczny dla zabudowy Konina w połowie ubiegłego
wieku. W głębi widać dużą, dwupiętrową kamienicę czynszową (nazywaną współcześnie „Kamienicą Essowej”), która w tym kształcie powstała na przełomie XIX i XX w., z połączenia i przebudowy wcześniej istniejących odrębnych budowli.
Po lewej stronie fotografii uwidoczniono zachowany w niewiele zmienionej formie budynek, stojący tuż przy ulicy 3 Maja. Dalej widoczna jest następna nieistniająca obecnie piętrowa kamienica, w której od czasu powstania styczniowego do pierwszych lat XX w. mieścił się rosyjski lazaret wojskowy, a później przez pewien czas urząd pocztowo–telegraficzny.
Opracowanie autorstwa Piotra Rybczyńskiego / Zdjęcie ok. 1910-1920 r. Nakł. Księgarnia H. Katz, Konin- fot. M. Pęcherski, Konin. APP Oddział w Koninie – 54/488/0, sygn. 18.
Po decyzji właściwego ministerstwa kolejny raz zmieni się pejzaż Konina, kiedy nastąpi wyburzenie, co powstanie w miejscu kamienicy, wielu z nas odetchnie z ulgą, gdy zagrażająca niebezpieczeństwu kamienica zostanie zburzona i komunikacja miejska wróci na wcześniejsze trasy, ale wielu zakręci się łza w oku..
Zdegradowana kamienica przy ul. Staszica 4 w Koninie, zwana od nazwiska słynnej właścicielki kamienicą Esse, została wykreślona przez Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego z rejestru zabytków – taką informację podał prezydent Konina Piotr Korytkowski. Oficjalne potwierdzenie tej decyzji znalazło się w odpowiedzi na interpelację poselską posła Tomasza Piotra Nowaka. Budynek przy ul. Staszica jest własnością prywatną. – Biorąc pod uwagę jest fatalny stan, konieczność zamknięcia przylegającej do niego ulicy i względy bezpieczeństwa wielokrotnie wnioskowałem do najwyższych organów o usunięcie go z rejestru. Tym bardziej, że nadzór budowlany nie widział już szans na uratowanie kamienicy – informuje prezydent. Jak dodał Piotr Korytkowski: Nowe kierownictwo Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zadziałało w tej sprawie błyskawicznie! 2 października byliśmy razem z moim zastępcą Pawłem Adamowem na spotkaniu z Generalnym Konserwatorem Zabytków Bożeną Żelazowską. Już 9 października wydana została decyzja o wykreśleniu kamienicy z rejestru zabytków. Kamienica przy ul. Staszica 4 ma przeszło 150 lat.
W wyniku katastrofy budowlanej, która miała miejsce 29 lipca 2018 r. obiekt ten uległ znacznemu zniszczeniu. Ulica przylegająca do budynku została wówczas wyłączona z ruchu. W tym roku w budynku doszło do kolejnych uszkodzeń.
– Dziękujemy Pani Minister Hannie Wróblewskiej za zbadanie sprawy i zrozumienie istoty problemu. Ta decyzja otwiera bowiem właścicielowi drogę do wyburzenia zniszczonego obiektu i otwarcia ulicy Staszica – wyjaśnia prezydent.