1 grudnia będziemy świętować 60-lecie działalności orkiestry!
Młodzieżowa Orkiestra Dęta Zespołu Szkół Górniczo-Energetycznych im. S. Staszica w Koninie istnieje już 62 lata, jednak przez obostrzenia związane z panującą pandemią koronawirusa, dopiero 1 grudnia 2022 roku, z dwuletnim opóźnieniem będzie świętować swój jubileusz 60 lat działalności koncertem dla sympatyków szkoły i orkiestry.
Koncert odbędzie się w gościnnych progach konińskiego Oskardu 1 grudnia o godzinie 17.00, uroczystość swoim występem uświetni Krzysztof Respondek, znany polski artysta kabaretowy, aktor i piosenkarz. Ma być wesoło i biesiadnie, orkiestra zadba o dobry humor zgromadzonych widzów, przygotowując na to wyjątkowe czwartkowe popołudnie repertuar muzyki rozrywkowej.
Przeczytajmy o historii orkiestry jaką możemy znaleźć na fanpage szkoły górniczej „Młodzieżowa Orkiestra Dęta Zespołu Szkół Górniczo-Energetycznych im. S. Staszica w Koninie to jedyny tego typu zespół muzyczny w regionie z tak długą i chlubną tradycją. Pierwsze muzyczne wystąpienie jak wskazują na to kroniki szkolne orkiestra miała 1 maja 1960 roku. Od tamtego czasu jest prawdziwą kuźnią talentów i szkołą życia dla kilkunastu już pokoleń uczniów.
Równolegle przy orkiestrze istnieją zespoły o charakterze rozrywkowym, gdzie młodzież daje wyraz swoim muzycznym fascynacjom. Członkowie orkiestry i zespołów biorą też indywidualnie udział w konkursach muzycznych na przykład w Miedzypowiatowym Konkursie Młodych Instrumentalistów Orkiestr Dętych we Władysławowie, zajmując czołowe lokaty. Z inicjatywy kapelmistrza Tadeusza Grzanki od roku 2002 utworzono grupę taneczną, która uświetnia i ubarwia występy orkiestry. Tańczące dziewczęta otoczyła opieką choreograficzną Barbara Stasiak. W 2007 roku instruktorem zespołu została Beata Marszał. W roku jubileuszu 45-lecia szkoły, orkiestra nagrała i wydała płytę CD z utworami muzycznymi, najczęściej i najchętniej grywanymi przez uczniów. Wszystko to jest możliwe dzięki wyjątkowo sprzyjającej atmosferze panującej w ZSG-E. Przez prawie 50 lat działalności z orkiestrą związanych było mniej lub bardziej ściśle ponad 1000 uczniów i uczennic, którzy przy okazji zdobywania wykształcenia mogli rozwijać swoją muzyczną pasję. Prowadzenie orkiestry szkolnej jest zajęciem absorbującym, ale i wciągającym, o czym może świadczyć fakt, iż przez niespełna 50 lat prowadziło ją tylko trzech kapelmistrzów.”
Obecnie kapelmistrzem jest Robert Żurański.