12. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej Muzyczne Przestrzenie

Od 3 do 18 września 2023 roku w Wielkopolsce trwać będzie dwunasty Festiwal Muzyki Kameralnej Muzyczne Przestrzenie, podczas którego, podobnie jak w latach ubiegłych, publiczność będzie mogła usłyszeć utwory muzyki poważnej w interpretacji znakomitych solistów i zespół kameralnych.

Podobnie jak w roku minionym program artystyczny Festiwalu został tak skonstruowany, aby wzbogacić europejski kanon dzieł muzyki poważnej utworami polskich kompozytorów. Przez tydzień w Ostrowie Wielkopolskim, Koninie i Gnieźnie będzie można posłuchać kompozycji Johanessa Brahmsa, Wojciecha Chałupki, Fryderyka Chopina, Antoniego Dvoraka, Manuela de Falli, Gediminasa Gelgotasa, Mikołaja Góreckiego, Szymona Laksa, Witolda Lutosławskiego, Petera Machajdika, Zygmunta Noskowskiego, Astora Piazzolli, Krzysztofa Pendereckiego i Karola Szymanowskiego.

Na scenie spotkają się, aby wspólnie muzykować znakomici instrumentaliści z Polski i z zagranicy,
m. in.: skrzypkowie – Agata Cieplińska, Julia Fejdasz, Janusz Wawrowski, altowioliści – Julia Wawrowska, Paweł Czarny, wiolonczeliści – Marianna Sikorska, Tadeusz Wawrowski, klarnecista – Andrzej Ciepliński, akordeonista – Klaudiusz Baran, pianiści – Monika Polaczek-Przestrzelska, Gediminas Gelgotas, śpiewaczka – Bogumiła Dziel-Wawrowska, perkusista – Marcin Lemiszewski, aktorka – Ewa Szawłowska. Usłyszymy również orkiestrę kameralną NICO (New Ideas Chamber Orchestra) z Litwy, kwartet saksofonowy Nemesis Quartet oraz kapelę góralską Rodziny Lassaków (Heliosów) z Zakopanego. Dla najmłodszej publiczności organizatorzy przygotowali baśń muzyczną p.t.: Skoczny kraj, którą zaprezentują artyści z Teatru Wielkiego Opery Narodowej w Warszawie.

Na czas Festiwalu w sale koncertowe zamienią się wielkopolskie kościoły dobrane specjalnie ze względu na specyfikę artystyczną miejsca i duże walory akustyczne (Fara konińska, Archikatedra gnieźnieńska, Kościół ewangelicko-augsburski w Koninie). Wydarzenia muzyczne realizowane będą również w Forum Synagoga w Ostrowie Wielkopolskim, Sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej w Koninie oraz Konińskim Domu Kultury.

Organizatorem Festiwalu Muzyczne Przestrzenie jest Fundacja im. Zygmunta Noskowskiego. Dyrektor Artystyczny Festiwalu – Janusz Wawrowski. Zadanie publiczne dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, współfinasowane jest ze środków pochodzących z budżetu Miasta Konina. Mecenasi Festiwalu: Granges S.A. oraz Audika.

Więcej informacji na www.fizn.org.pl

Muzyczne Przestrzenie – Program Festiwalu
12. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej Wielkopolska 03-18.09.2023

03.09.2023, godz. 19:00
Ostrów Wielkopolski, Forum Synagoga, ul.Raszkowska 21
Inauguracja Festiwalu
Koncert utworów napisanych na małe składy kameralne. Usłyszymy króciutki, lapidarny cykl Pieśni irlandzkich na sopran i skrzypce angielskiej kompozytorki Rebecci Clark, trzy z sześciu Bagatelles na I skrzypce, II skrzypce, wiolonczelę i akordeon skomponowane przez Antoniego Dvoraka, żydowską medytacyjną modlitwę Amidah słowackiego kompozytora Petera Machajdika na sopran, skrzypce i akordeon, mitologiczny Ereb na skrzypce i akordeon młodego, ale bardzo uhonorowanego już Wojciecha Chałupki, porywające Siete Canciones Populares Manualla de Falli w opracowaniu na sopran klarnet, wiolonczelę i akordeon oraz kompozycje mistrza tango nuevo Astora Piazzolli.

W programie:
Rebecca Clarke – Three Irish Country Song
Wojciech Chałupka – Ereb na skrzypce i akordeon
Antonín Dvořák – Bagatelles op. 47 nr 1,3,5
Peter Machajdik – Amidah
Manuell de Falla – Siete Canciones populares Españolas

wykonawcy:
Klaudiusz Baran – akordeon
Andrzej Ciepliński – klarnet
Bogumiła Dziel-Wawrowska – sopran
Julia Fejdasz – skrzypce
Janusz Wawrowski – skrzypce
Tadeusz Wawrowski – wiolonczela

wstęp wolny

05.09.2023, godz. 19:00
Konin, Kościół p.w. Św. Bartłomieja ul. Kościelna 1
Festiwalowy Ensamble
Koncert, w czasie którego zostaną wykonane perły światowej kameralistyki – na początek Prelude na klarnet solo Krzysztofa Pendereckiego, Dwie części The Poem of the night – muzycznego opisu bałkańskiej nocy Ederlesi (Święta wiosny) Wojciecha Chałupki, a wszystko to zwieńczy wspaniały Kwintet klarnetowy Johannesa Brahmsa.

W programie:
Krzysztof Penderecki – Prelude na Klarnet solo
Wojciech Chałupka – The Poem of the night w opracowaniu na klarnet i kwartet smyczkowy
II Ederlezi
III Dance

Johannes Brahms – Kwintet klarnetowy h-moll op.115
I Allegro
II Adagio
III Andantino, Presto non assai, ma con sentimento
IV Con moto

wykonawcy:
Andrzej Ciepliński – klarnet
Janusz Wawrowski – skrzypce
Agata Cieplińska – skrzypce
Paweł Czarny – altówka
Marianna Sikorska – wiolonczela

wstęp wolny

06.09.2023, godz. 19:00
Konin, Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. I. J. Paderewskiego ul. 3 Maja 50
Koncert Młodych Talentów
Wzorem lat ubiegłych jeden z koncertów festiwalowych organizatorzy dedykują młodym wykonawcom, którzy osiągają już sukcesy na niwie artystycznej. Wśród wykonawców zaprezentują się Ostap Slobodianiuk – uczeń Zespołu Szkół Muzycznych nr 1 w Warszawie ukraińskiego pochodzenia, Michalina Reksa – uczennica Szkoły Muzycznej w Kaliszu oraz wybitni uczniowie konińskiej szkoły muzycznej.

07.09.2023, godz. 19:00
Konin, Kościół Augsbursko-Ewangelicki p.w. Św. Ducha, ul. Dąbrowskiego 1
Oblicza folkloru
Koncert prezentujący rozmaite oblicza folkloru w jego tradycyjnych odsłonach oraz w opracowaniach polskich kompozytorów. Tradycyjne „nuty” góralskie na skrzypce, basy podhalańskie i tradycyjne instrumenty pasterskie (piszczałki, złóbcoki) będą słyszalne w muzyce Rodziny Lassaków „Heliosów z Zakopanego. W II części koncertu motywy folkowe wybrzmią w utworach Witolda Lutosławskiego, Karola Szymanowskiego i innych kompozytorów w autorskich opracowaniach Quartet’u Nemesis.

W programie:
„Nuty” Podhalańskie, „nuty” wiechowe, Sabałowe, ozwodne, krzesane, drobne i zbójnickie w wykonaniu Rodziny Lassaków.

Witold Lutosławski – Zaszyłana Malodyjka
Karol Szymanowski – Mazurki op. 50 (wybór)
Zygmunt Noskowski – Krakowiak, op.2 nr 1
Fryderyk Chopin – Mazurek C-dur, op. 24 nr 2
Szymon Laks – III Kwartet Smyczkowy Na Polskie Tematy Ludowe, cz. II, III, IV

Wykonawcy:

Muzyka Rodziny Lassaków “Heliosów” z Zakopanego:
Katarzyna Lassak „Helios” – skrzypce (prym), śpiew, instrumenty pasterskie: złóbcoki, piszczałki
Halina Maciata-Lassak – skrzypce, śpiew Anna Lassak „Helios” – skrzypce, śpiew
Tomasz Lassak „Helios” – basy podhalańskie, śpiew

Nemesis Quartet:
Łukasz Dyczko – saksofon sopranowy
Oskar Rzążewski – saksofon altowy
Karol Mastalerz – saksofon tenorowy Wojciech Chałupka – saksofon barytonowy

08.09.2023, godz. 19:00
Gniezno, Bazylika Archikatedralna, Wzgórze Lecha
Koncert Finałowy
Koncert wieńczący 12.edycję Festiwalu zaprezentuje działa muzyki kameralnej na orkiestrę smyczkową. New Ideas Chamber Orchestra to jeden z wyróżniających się europejskich zespołów kameralnych powołany do życia przez litewskiego kompozytora, pianistę i dyrygenta – Gediminasa Gelgotasa.
Na program koncertu składają się dzieła muzyki sakralnej i instrumentalnej: drobne kompozycje na orkiestrę smyczkową Gediminasa Gelgotasa, Myrosława Skoryka i Mikalojusa Ciurlionisa, Koncert skrzypcowy Gediminasa Gelgotasa oraz Jasności promieniste op. 37 – Małe Misterium na sopran, skrzypce i orkiestrę smyczkową napisane przez Mikołaja Góreckiego (syna Henryka Mikołaja Góreckiego)

W programie:
Jan Sebastian Bach / P Gregson – Prelude
Gediminas Gelgotas – Transitory
Mikalojus Konstantinas Ciurlionis / Gediminas Gelgotas – Rising dawn
Gediminas Gelgotas – Lock me in your light, St. Luke
Gediminas Gelgotas – To the skies (solo skrzypce)
Myrosław Skoryk – Melody
G. Gelgotas – Never ignore the cosmic ocean Gediminas Gelgotas – Koncert skrzypcowy Mikołaj Górecki – Oratorium “Jasności Promieniste”

Wykonawcy:
Bogumiła Dziel- Wawrowska – sopran
Janusz Wawrowski – skrzypce
New Ideas Chamber Orchestra pod batutą Gediminasa Gelgotasa

18.09.2023, godz. 12:00
Konin, Koniński Dom Kultury, Pl. Niepodległości 1
Muzyczna baśń dla dzieci Skoczny kraj
Muzyczna baśń dla dzieci w wieku 5-10 lat.
Muzalinda to pogodna, trochę szalona księżniczka, kochająca śpiew, taniec i muzykę. Zaskakujące zdarzenie w ogrodzie zaprowadzi ją do niezwykłego, skocznego kraju czyli do Czech. Tam spotka zagubione i porzucone zabawki, którym pomoże odnaleźć szczęśliwy dom w samym centrum czeskiej Pragi. Dzieci z widowni będą miały okazję wcielić się w różne postaci z Muzeum Zabawek, a muzyka grana na żywo pozwoli na uruchomienie wyobraźni i da możliwość do wspólnych, twórczych działań w rytmie szalonej czeskiej polki.

Wykonawcy:
Księżniczka Muzalinda i inne postaci: Ewa Szawłowska
Fortepian: Monika Polaczek-Przestrzelska
Instrumenty perkusyjne: Marcin Lemiszewski

Utwory wykorzystane w baśni:
1. A. Dvorak – Pieśń do księżyca
2. M. A. Charpentier – Te Deum
3. A. Dvorak – Humoreska
4. G. Bizet – Carmen
5. B. Smetana – Wełtawa
6. mel. lud. – Polka
7. A. Dvorak – Taniec słowiański
8. J. Fucik – Wejście gladiatorów
9. J. Fucik – Senne marzenia

Udostępnij na: