174 lata temu urodziła się Zofia Urbanowska

Konińskimi śladami Zofii Urbanowskiej wędrowali 13 maja 2023 r. uczestnicy projektu SPACERKIEM PO ZDROWIE, który od 1998 roku z powodzeniem realizuje koniński Oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. W imieniu Klubu Turystycznego PTTK w Koninie zebranych powitał jego prezes Marek Chlebicki. Towarzystwo Przyjaciół Konina reprezentował prezes Piotr Rybczyński, który naukowo wsparł organizatorów. Doczesne szczątki rodziny Urbanowskich spoczęły w grobowcu na cmentarzu parafialnym przy ulicy Kolskiej w Koninie. Wśród sąsiednich grobów znamienitych mieszkańców Piotr Rybczyński zwrócił uwagę na tablicę Ludwika Ganowicza, burmistrza Konina w latach 1924 – 1934. Właśnie za tego włodarza podjęta została decyzja o budowie szkoły podstawowej przy ulicy Kolskiej, dokąd zmierzali piechurzy.

Pani dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 im. Zofii Urbanowskiej w Koninie Renata Chojnacka serdecznie powitała przybyszów, wśród których był Kazimierz Białkowski, twórca wielu obrazów i grafik związanych z Zofią Urbanowską i tematyką jej utworów. W związku z Dniem Patrona szkoły, przypadającym 15 maja, gotowa była bogata wystawa o życiu i twórczości pisarki. Uczniowie i turyści zagłębili się w oglądanie ilustracji, korzystając jednocześnie z przygotowanego poczęstunku. Przypomniano, że „Gucio zaczarowany”, poczytna powieść Zofii Urbanowskiej, ma 140 lat! Obok popiersia pisarki, dłuta artysty plastyka Krzysztofa Łukaszewskiego, wędrowcy udali się do Urzędu Stanu Cywilnego. Po pracowitym dniu czekała na nich Magdalena Kuznowicz-Górniak, kierownik urzędu, która udostępniła pamiątki po pisarce i pokazała zachowany wspaniale fragment ogrodu, tak cenionego przez dawną gospodynię posesji przy ulicy Obrońców Westerplatte 2. Do turystów dołączył Andrzej Łącki, prezes Oddziału PTTK w Koninie. Spacer zakończył się obok śliwy purpurowej „Zofia”, rosnącej naprzeciw USC od 2019 roku. Społeczności Szkoły Podstawowej nr 1 im. Zofii Urbanowskiej w Koninie życzymy wspaniałego Dnia Patrona!

Organizatorzy: Klub Turystyczny PTTK w Koninie, Towarzystwo Przyjaciół Konina, Szkoła Podstawowa nr 1 w Koninie, Urząd Stanu Cywilnego w Koninie

Źródło tekstu i zdjęć: www.konin.pl

Udostępnij na: