Ciepłownia geotermalna w Koninie – to była słuszna decyzja!
7 marca spotkaliśmy się w miejscu szczególnym i w związku ze znaczącym wydarzeniem w historii miasta Konina oraz historii spółki Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Koninie. Mniej więcej 7 lat temu (pod koniec września 2014 roku) na urokliwej wyspie Pociejewo rozpoczęło się wiercenie otworu badawczego Konin GT-1, którego efektem miała być odpowiedź na pytanie czy w Koninie istnieje potencjał geotermalny, a jeśli tak, to w jaki sposób go wykorzystać?
Do pierwszego poziomu wodonośnego w kredzie dolnej wiertła dotarły w listopadzie 2014 roku. Na głębokości 1620 metrów woda miała temperaturę 62 stopnie Celsjusza, 1000 metrów niżej dowiercono się do wody o temperaturze pow. 90 stopni Celsjusza – był to luty 2015 roku. Temperatura wody oraz jej skład stworzyły możliwość jej wykorzystania do celów ciepłowniczych.
Z uwagi na wysoką mineralizację, wydobyte wody geotermalne po wykorzystaniu ich ciepła muszą zostać ponownie zatłoczone do poziomu wodonośnego otworem chłonnym. Czyli z jednej strony optymizm, a z drugiej nowe wyzwanie.
Minęło kolejnych 6 lat ogromu pracy Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej na opracowanie projektów, starań o zgody, pozwoleń, wyłonienie wykonawcy i przede wszystkim zbudowania modelu finansowania inwestycji, którą stanowić miało wykonanie otworu chłonnego oraz budowa ciepłowni geotermalnej. Przy ogromnej determinacji pracowników MPEC-Konin i wielu podmiotów współpracujących nasza spółka miejska przebrnęła przez etap uzyskiwania stosownych zgód, pozwoleń, a przede wszystkim pozyskania dofinansowania na realizowaną inwestycję z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Przeprowadzono procedurę przetargową i wyłoniono wykonawcę inwestycji czyli firmę UOS Drilling jako Lidera Konsorcjum oraz Energy Solution jako Partnera.
Od połowy ubiegłego roku inwestycja pnie się do góry, a właśnie dziś pozwolimy sobie na małe podsumowanie. Warto przypomnieć, że od początku lutego trwa drążenie otworu Konin GT-3, który symbolicznie zamknie obieg wody termalnej. Pierwszego dnia uwiert dobowy wyniósł 15 m, a już tydzień później osiągnęliśmy głębokość 100 m. Natomiast w nocy z soboty na niedzielę zaliczono pierwszy kilometr odwiertu. Stan na 7 marca na godzinę 6:00 to głębokość 1250 m, warto przypomnieć, że docelowa głębokość to 2670 m, a rzeczywista długość otworu wyniesie 2935 m.
Jak wspomniał Piotr Korytkowski prezydent Konina pozytywne zakończenie inwestycji daje dodatkowe możliwości rozwoju naszego miasta i Wyspy Pociejewo.
Wsłuchując się w głosy przemawiających osób częstym stwierdzeniem było to, że wielu nie wierzyło w sensowność tej inwestycji, ale obecna sytuacja geopolityczna i bestialska napaść Rosji na naszego wschodniego sąsiada, mocno drożejące surowce energetyczne dobitnie pokazały, że każda forma dywersyfikacji źródeł energii jest słuszną drogą. Warto również dodać, że ciepłownia geotermalna jest czystym, odnawialnym i bezodpadowym źródłem energii i jest kamieniem milowym w drodze ku zielonemu miastu energii.
Cieszy również fakt, że projekt jest wspierany i promowany przez polityków obozu rządzącego i opozycji!
Materiał promocyjny MPEC-Konin