XIV TRYPTYK ZADUSZKOWY „ NIE WSZYSTEK UMRĘ…”

Wspólnota parafii św. Wojciecha w Koninie i tygodnik „Adalbertus” pragną pochwalić się przedsięwzięciem artystycznym jakim jest XIV Tryptyk Zaduszkowy „ Nie wszystek umrę…”, który w tym roku przypada w dniach 4–6 listopada 2022 roku. Intencją tego projektu, który na stałe wpisał się do kalendarza imprez Konina, jest integracja społeczności konińskiej w czasie pamięci i refleksji o zmarłych. Zamysłem organizatorów, od początku, było pochylenie się nad tematem, który nie ma podziału na światopogląd, opcje polityczne, czy religię. Śmierć bowiem nie „popełnia” takiej klasyfikacji. Stąd idea, aby zaprosić społeczność całego Konina i wspólnie pochylić się nad tematem przemijania, a poprzez wydarzenie artystyczne, przejść tę „cienką czerwoną linię” doczesności. Tryptyk, dla organizatorów, stał się symbolicznym, muzycznym, który będzie płonął przez 3 dni.

Przed nami kolejna edycja jedynego takiego w Polsce przedsięwzięcia. W tym roku wystąpią:

4.11.2022 – Piątek – godz. 19.00
Duet Irek Głyk i Piotr Matusik
„In Terra Vitae”

05 XI – Sobota – godz. 19.00
Camino Polaco
pod. dyr. Jacka Hałasa
„Pieśni Drogi św. Jakuba”

06 XI – Niedziela – godz. 19.00
Monodia Polska
pod dyr. Adama Struga
„Pieśni Zaduszne”

Wstęp na wszystkie koncerty wolny. Patronat honorowy nad projektem objęli Prezydent Miasta Konina oraz Biskup Ordynariusz Diecezji Włocławskiej. Przedsięwzięcie finansowane jest ze środków Miasta Konin i parafii św. Wojciecha, przy współpracy z KDK. Tryptyk zaduszkowy jest jednocześnie podsumowaniem projektu „Trzeźwienie przez kulturę. Organizatorami Tryptyku są proboszcz parafii ks. Henryk Witczak, prowadząca tygodnik „Adalbertus” Anna Wysocka i terapeuta uzależnień ks. Paweł Śmigiel.

Wykonawcy Tryptyku zaduszkowego
Piątek – 4 listopada
Duet IREK GŁYK i PIOTR MATUSIK
W piątkowy wieczór w koncercie pt. „In Terra Vitea” wystąpi duet znakomitych muzyków, którzy zabiorą nas w instrumentalną podróż po naszych emocjach! Kondycja człowieka, relacje z otaczającym go światem i jego duchowość, to tematy – hasła, które są bohaterami muzycznej opowieści i „In terra vitae” ( W krainie życia) Koncert jest dedykowany zmarłym konińskim pracownikom, twórcom i animatorom kultury, oraz dziennikarzom!
Irek Głyk to ceniony wibrafonista i perkusista, kompozytor, aranżer.
Studiował na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej katowickiej Akademii Muzycznej. Stypendysta słynnej bostońskiej Berklee College Of Music. Zdobywca wielu nagród na konkursach i festiwalach. W połowie lat 90. w ankiecie Jazz Forum Irek Głyk zostaje okrzyknięty nadzieją polskiego wibrafonu, zyskując trzecie miejsce w kategorii tego instrumentu. Kilka lat później zaczyna występować w duecie z Bernardem Maselim (duety wibrafon – marimba). Obecnie wydał swój trzeci autorski wibrafonowy album pt:”IREK GŁYK VIBES EXPRESSION”.
Piotr Matusik to znakomity pianista i kompozytor, absolwent wydziału jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie fortepianu prof. dr hab. Wojciecha Niedzieli. Poza jazzem zajmuje się również muzyką alternatywną, elektroniczną. Album „Polished” wydany przez słowacką wytwórnię Hevhetia zebrał wiele pozytywnych recenzji, w których podkreślano pianistykę Piotra Matusika oraz jego kunszt kompozytorski. Album „Tribute to Chick Corea” Piotr Matusik Quartet został wydany przez renomowaną wytwórnię płytową Universal Music Polska. Jest laureatem wielu prestiżowych nagród!

Sobota – 5 listopada
W sobotni wieczór koninianie będą mieli okazję przemierzyć szlak pątniczy św. Jakuba do Santiago de Compostela. Od ponad tysiąca lat wybierają się nań zarówno pobożni pielgrzymi, jak i osoby zainteresowane kulturą, przygodą i drugim człowiekiem. Wszyscy, niezależnie od wyznania i światopoglądu, zgodnie określają Camino de Santiago jako niezwykłą przestrzeń duchową. „Przewodnikiem” po szlaku będzie CAMINO POLACO, który wystąpił kilka dni temu na Międzynarodowym Festiwalu Katharsis w Poznaniu!
Camino Polaco to zespół – projekt niezwykłych i niezwyczajnych muzyków, którzy rozpoczynają swoją podróż od progu własnego domu, przenosząc akcję do średniowiecza! By przywołać tę piękną ideę swoją muzyczną opowieść oparli na trzech filarach: mało znanej tradycji pieśni dziadowskiej, ciekawym historycznym instrumentarium i gronie znakomitych wykonawców!
W warstwie muzycznej i tekstowej punktem wyjścia są pieśni polskojęzyczne, zaczerpnięte z bogatej tradycji pielgrzymów, wędrownych śpiewaków, Dziadów oraz z regionów, przez które przebiegają polskie odcinki Drogi Św. Jakuba (Camino Polaco). Posłużyły one za inspiracje do stworzenia wariacji muzycznych które prowadzą słuchacza przez kolejne etapy wyimaginowanej wędrówki z Poznania do Santiago de Compostella wiodącej przez Czechy, Niemcy, Szwajcarię, Francję i Hiszpanię. Myśląc o instrumentarium i brzmieniach, które mogłoby przenieść słuchacza na Szlak Jakubowy jako pierwsza jawi się oczywiście Lira Korbowa, za nią Lutnia, a by zaznaczyć na muzycznej mapie podróży kolejne jej etapy usłyszymy takie instrumenty jak niemiecka dreilire, hiszpańska gaita i „najmłodsze” brzmienie francuskiego akordeonu. Camino Polaco to Malwina Paszek – dreilire, JanKiernicki – lutnia, Anton Korolev – gaita, Jakub Hałas – akordeon. Zespół zagra pod dyrekcją śpiewaka Jacka Hałasa, grającego też na lirze korbowej, akordronirze i muszlach. Koncert pt. „ Pieśni drogi św. Jakuba” jest pamięcią o tych, którzy nie poradzili sobie z wszelkimi uzależnieniami!

Niedziela – 6 listopada
Niedzielny wieczór to wydarzenie muzyczne, które w Koninie nie miało sobie równych! Finał XIV Tryptyku zaduszkowego uświetni Monodia Polska, zjawisko muzyczne, a właściwie wokalne na skalę europejską! Monodia Polska, bowiem, to zespół śpiewaczy, praktykujący dawne polskie pieśni religijne i świeckie w wariantach melodycznych zebranych przez Adama Struga. Zespół posługuje się skalami muzycznymi wcześniejszymi niż powszechnie dziś używana skala dur-moll!
Ustna tradycja kontynuowana przez „Monodię” to: pieśni rycerstwa, barokowe piety, śpiewane moralitety XVIII wieku, romantyczne pieśni dewocyjne, oraz utwory nieskodyfikowane będące wyrazem pobożności ludowej. Wiersze czerpią ze Śpiewnika Pelplinskiego (1871), liczącego 1102 pieśni na cały rok liturgiczny. Średniowieczne anonimy, sąsiadują tu z wierszami Kochanowskiego, Wujka, Bolesławiusza, Trembeckiego, Zabczyca, Naborowskiego, Krasickiego i Karpińskiego. Świecką część repertuaru Monodii Polskiej stanowią pieśni Kurpiowszczyzny Zielonej i historyczne.
Monodia Polska to zespół praktykujący muzykę polską! Jak twierdzi założyciel i solista zespołu Adam Strug, jest to muzyka najpiękniejsza na świecie! Specjalnością zespołu jest monodia, czyli jednogłosowy śpiew a capella, lub z towarzyszeniem dawnych instrumentów, tym razem na konińskim koncercie będzie to Lira korbowa! Monodia Polska – ten fenomen śpiewaczy – została powołana do życia przez Adama Struga, polskiego śpiewaka i instrumentalisty, autora piosenek, poety, kompozytora muzyki teatralnej i filmowej, producenta i kuratora muzycznego, scenarzystę filmów dokumentalnych, etnomuzykologa, popularyzatora muzyki tradycyjnej. Jego utwory wykonują Stanisław Soyka, Mieczysław Szcześniak, Wojciech Waglewski, Antonina Krzysztoń, Marek Dyjak oraz Warszawska Orkiestra Sentymentalna. Strug prowadził cotygodniowe audycje na antenie radiowej Jedynki i Dwójki, a obecnie na antenie TVP Warszawa prowadzi cykl dokumentalny „Owszem Mazowsze”! Jego dokonania porównywane są do tego, co dla muzyki zrobił Oskar Kolberg! Kilka tygodni temu przyznano mu medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Od wielu lat Strug gości na Ars Celebrandi w Licheniu, prowadząc śpiew!
Niedzielny koncert dedykujemy wszystkim, którzy polegli w obronie naszej ojczyzny! Patronat honorowy nad projektem objęli Prezydent Miasta Konina oraz Biskup Ordynariusz Diecezji Włocławskiej. Przedsięwzięcie finansowane jest ze środków Miasta Konin i parafii św. Wojciecha, przy współpracy z KDK. Tryptyk zaduszkowy jest jednocześnie podsumowaniem projektu „Trzeźwienie przez kulturę! Organizatorami Tryptyku są proboszcz parafii ks. Henryk Witczak, prowadząca tygodnik „Adalbertus” Anna Wysocka i terapeuta uzależnień ks. Paweł Śmigiel.

 

Udostępnij na: