Improwizowali jazzowo w „Muzyku”

Po raz czwarty w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. im. Ignacego J. Paderewskiego odbyły się Makroregionalne Prezentacje i Warsztaty Improwizacji Jazzowej. Przez cały czwartek (30 marca) jurorzy wysłuchali czternaściorga wykonawców z Poznania, Łodzi i Konina.

„Prezentacje” skierowane są do uczniów muzycznych szkół średnich, w których prowadzona jest nauka w klasach muzyki rozrywkowej i jazzu, grających na różnych instrumentach. Tak też było i tym razem – obok saksofonistów i pianistów, wystąpili gitarzyści oraz wibrafonista i puzonista. Jury – mgr Michał Kaczmarczyk (PSM Konin), prof. dr hab. Jakub Stankiewicz (AM Wrocław) – przewodniczący, dr hab., Rafał Sarnecki (AM Łódź) i dr hab. Rafał Ciesielski UJ Kraków) – z dużym zadowoleniem odnotowało wysoki poziom wykonań. Ostatecznie zdecydowało, że dwie główne nagrody trafią do gitarzysty Bartosza Nowaczyka z Poznańskiej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st. im. Mieczysława Karłowicza i do saksofonisty Karola Hajkowicza z ZSM w Poznaniu PSM II st. im. Fryderyka Chopina w Poznaniu. Druga lokata przypadła saksofoniście Franciszkowi Burandtowi z  Poznańskiej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st. im. Mieczysława Karłowicza. Przyznano także dwa wyróżnienie ex equo. Zdobyli je: gitarzysta Wojciech Oliński z PSM I i II st. im. Ignacego J. Paderewskiego w Koninie i puzonista Józef Kaczorowski z OSM I i II st. im. Henryka Wieniawskiego w Łodzi.

W ramach „Prezentacji” odbyły się także warsztaty prowadzone przez jurorów. Młodym muzykom towarzyszyła sekcja rytmiczna w składzie: Witold Janiak – fortepian, Szymon Wieczorkiewicz – kontrabas i Marek Jakubowski – perkusja.

Organizatorem IV MPiWIJ byli: Centrum Edukacji Artystycznej Region Wielkopolski i PSM w Koninie. Partnerami zaś: Miasto Konin, Starostwo Konińskie i CKiS w Koninie.

Przy okazji zapraszam w imieniu Organizatorów na Wieczór Sonat, który odbędzie się we wtorek 4 kwietnia 2023 roku w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. w Koninie o godzinie 18.00.

Źródło tekstu i zdjęć: www.konin.pl / PSM Konin

Udostępnij na: