Rozmowy przez pokolenia

Młodzi Ambasadorzy Klimatu ze Stowarzyszenia M-LAB wraz Prezydentem Miasta Konina zorganizowali 8 maja w DK OSKARD międzypokoleniową debatę o ważnych społecznie sprawach. Gościem specjalnym był Adam Bodnar były Rzecznik Praw Obywatelskich.

Wydarzenie przeprowadzone było metodą zmodyfikowanego World Cafe, gdzie przy wspólnych stołach zasiadła młodzież, konińscy seniorzy, samorządowcy oraz dziennikarze. Rozmawiali o udziale w życiu demokratycznym, zmianach klimatu, Unii Europejskiej, wykluczeniu transportowym, głosie dzieci i seniorów w podejmowaniu ważnych decyzji, o wpływie sztucznej inteligencji na nasze życie, o równości między kobietami i mężczyznami i o sprawiedliwości społecznej.

Była to wspaniała okazja do spotkania się i rozmowy o tym, co nas wszystkich łączy i co nas dzieli, jakie są nasze cele i wyzwania, a także jak możemy działać razem, aby poprawić jakość życia w naszym mieście – powiedział Piotr Korytkowski Prezydent Miasta Konina. – Tytuł wydarzenia #RozmowyPrzezPokolenia – rozmowy, które przekraczają granice pokoleń mówi sam za siebie – dodał.

Celem spotkania było poznanie się, odkrywanie siebie, łamanie stereotypów, poszukiwanie wspólnego języka, próba zrozumienia oraz nawiązanie więzi między pokoleniami.

Ze względu na wiek, ale także na to, jak pozyskujemy informacje na temat otaczającego świata, jak postrzegamy wyzwania dotyczące tego, co się wokół nas dzieje mamy zupełnie inne obserwacje. Takie spotkanie i wymiana tych doświadczeń może nam pomóc nie tylko w zrozumieniu siebie nawzajem, wzbogaceniu się, ale także zaproponowaniu być może ciekawych rozwiązań, które będą później poniesione w świat – mówił Adam Bodnar. – Wychodzę z założenia, że nie musimy traktować tego typu spotkań na zasadzie, że one mają służyć temu, że zaraz prezydent spisze postulaty i ogłosi „tak drodzy, będę to wdrażał”. Celem tego spotkania jest to, aby po prostu porozmawiać, wymienić się doświadczeniami i to, co państwo ze sobą zabiorą w swojej głowie, w swoim sercu to jest to, co chcemy, żeby było najważniejsze. My w Polsce za bardzo myślimy o różnych rzeczach, różnych inicjatywach instrumentalnie, a nie na zasadzie takiej, że chodzi o to, żeby nas wzmocnić jako obywateli i jako świadomych członków wspólnoty lokalnej, wspólnoty państwowej – dodał.

World Cafe pozwala na swobodną wymianę myśli i poglądów, oraz odkrywanie siebie nawzajem. Dyskusję przeprowadzi się w mieszanych grupach przy stolikach, pod okiem moderatora – gospodarza.

Od kilku miesięcy współpracujemy z władzami miasta w celu stworzenia polityki dialogu i partycypacji dla miasta i jego mieszkańców – powiedziała Julia Nowaczewska, Młoda Ambasadorka Klimatu, która poprowadziła spotkanie. – Metoda World Cafe była kolejną formą dialogu, którą wypróbowaliśmy i chcemy, aby na stałe zagościła w naszym mieście.

Na koniec wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali książkę Adama Bodnara „Nigdy nie odpuszczę” ze specjalną dedykacją.

Źródło tekstu: www.konin.pl / Fot. Mirosław Jurgielewicz

Udostępnij na: