Przedstawiciele ukraińskich organizacji pozarządowych w powiecie konińskim
Przedstawiciele ukraińskich organizacji pozarządowych przyjechali do powiatu konińskiego, by czerpać z doświadczeń w zakresie organizacji pieczy zastępczej.
W ostatnich dniach czerwca Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Koninie gościło 26-osobową delegację z Ukrainy. Z wizytą studyjną przyjechali do powiatu przedstawiciele organizacji pozarządowych i fundacji, które zajmują się dziećmi pozbawionymi opieki rodzicielskiej, rodzinami dysfunkcyjnymi, dziećmi z niepełnosprawnościami, a w obliczu toczącej się wojny, również odzyskiwaniem dzieci wywiezionych do Rosji. Gościom zza wschodniej granicy towarzyszyła inicjatorka spotkania, Joanna Luberadzka-Gruca, Prezes warszawskiej Fundacji Polki Mogą Wszystko, która jest członkiem założycielem Koalicji na Rzecz Rodzinnej Opieki Zastępczej.
Ukraińska delegacja rozpoczęła dwudniowy pobyt w powiecie konińskim od spotkania w Starostwie Powiatowym z wicestarostą Władysławem Kocajem i pracownikami Zespołu ds. Pieczy Zastępczej Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie.
– Podczas wizyty w urzędzie opowiadaliśmy naszym gościom, jak realizujemy pieczę zastępczą wyłącznie w rodzinnych formach, bez korzystania ze wsparcia instytucjonalnego. Przedstawiliśmy najistotniejsze filary tego modelu pracy. Począwszy od współpracy pomiędzy podmiotami odpowiedzialnymi za wspieranie rodziny i pieczę zastępczą, po wspieranie istniejących rodzin zastępczych, pozyskiwanie kandydatów do pełnienia roli rodzica zastępczego oraz podejmowanie współpracy z rodzinami zawodowymi na partnerskich warunkach – poinformowała Elżbieta Sroczyńska dyrektor PCPR.
Kolejnym punktem programu wizyty studyjnej były odwiedziny zawodowych rodzin zastępczych w ich domach. Przedstawiciele organizacji pozarządowych z Ukrainy mogli zobaczyć jak w praktyce wygląda opieka nad dziećmi w pieczy na przykładzie sześciu rodzin: Justyny i Łukasza Konwerskich oraz Lidii Dryjer z gminy Skulsk, Elżbiety i Józefa Urbaniaków oraz Emilii i Andrzeja Strużyńskich z gminy Stare Miasto, Katarzyny i Tomasza Jakubowskich z gminy Golina oraz Cecylii Kapuścińskiej z gminy Wilczyn.
Drugiego dnia pobytu w powiecie ukraińska delegacja zwiedziła Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego dla dzieci i młodzieży Fundacji Mielnica, mieszkanie treningowe prowadzone przez Fundację Otwarcie, a także pogotowie rodzinne Joanny i Dariusza Leonczuków w gminie Krzymów.
– Goszcząc u państwa Leonczuków podsumowaliśmy nasze dwudniowe spotkanie. Przedstawiciele ukraińskich organizacji pozarządowych byli pod dużym wrażeniem tego, co usłyszeli i zobaczyli w naszym powiecie. Wizyta studyjna, wg ich oceny, była bardzo owocna, merytoryczna, a model rodzinnej opieki zastępczej został im zaprezentowany w bardzo przystępny sposób. W tym miejscu chciałabym serdecznie podziękować zawodowym rodzinom zastępczym, które przyjęły w swoich domach ukraińskich gości i podzieliły się z nim swoimi doświadczeniami, a także przedstawicielom Fundacji Mielnica i Fundacji Otwarcie za poświęcony czas – dodała dyrektor Elżbieta Sroczyńska.
Powiat koniński, od lat podawany jest za przykład dobrych praktyk w obszarze pieczy zastępczej. Od początku, zadania organizatora pieczy zastępczej wypełnia Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Koninie. Zarówno sposób wykonywania pieczy zastępczej, jak i efekty tej pracy, sytuują Powiat Koniński na czołowym miejscu w rankingu organizatorów tego zadania w Polsce. W praktyce sukces przejawia się tym, że dzięki stworzeniu stabilnej i profesjonalnie przygotowanej sieci rodzin zastępczych, od 24 lat żadne dziecko z naszego powiatu, które pozbawione zostało opieki rodzicielskiej, nie trafiło do domu dziecka.
Źródło: Marta J. Bagrowska Powiatowy rzecznik prasowy