Rozpoczynają się wakacyjne wyjazdy. Jak w tym czasie nie paść ofiarą przestępstwa?

Mieszkanie lub dom, w którym znajdują się przedmioty wartościowe może stanowić łakomy kąsek dla złodzieja. Dlatego też należy uczynić wszystko aby niemalże do minimum ograniczyć ryzyko włamania do mieszkania lub domu.
Zatem podpowiadamy jak uniknąć nieprzyjemnej sytuacji po powrocie z wakacji czy z długiego weekendu.
Zawczasu pomyślmy o tym, jak odpowiednio zabezpieczyć swoje mieszkanie lub dom. Ogólnie wiadomo, że nie ma idealnych zabezpieczeń przed włamaniem, ale swoim działaniem możemy zminimalizować to ryzyko. Sprawdzonym zabezpieczeniem jest przede wszystkim życzliwy sąsiad. Zatem przed wyjazdem poprośmy więc zaprzyjaźnionego sąsiada, aby zwrócił uwagę na to, co dzieje się z naszym mieszkaniem lub domem podczas naszej nieobecności. Powierzmy sąsiadom lub znajomym klucze i poprośmy ich aby co jakiś czas otworzyli okna i włączyli światło wieczorem, zabrali z wycieraczki gazetki reklamowe i wyjęli korespondencję ze skrzynki na listy.

Pamiętaj aby tuż przez wyjazdem zamknąć drzwi i okna, a w budynkach wolno stojących zamknąć okna dachowe, drzwi garażowe oraz inne pomieszczenia gospodarcze, przez które złodziej może łatwo dostać się do wewnątrz. Zachęcamy do nie nagłaśniania informacji o planowanym wyjeździe. Starajmy się nie pozostawiać w mieszkaniu wartościowych przedmiotów ani gotówki. Pamiętajmy też o tym, by zakręcić zawory z wodą i gazem.

Miejmy też na uwadze, że portale społecznościowe mogą być źródłem informacji dla złodzieja. Rozważmy, czy zdjęcia z naszego wyjazdu opublikować dopiero po naszym powrocie.

Interesuj się otoczeniem i dzwoń na Policję gdy:
– zauważysz nieznane Ci osoby, kręcące się bez celu w pobliżu Twojego domu. Dobrze zapamiętaj ich wygląd. Twoje spostrzeżenia mogą okazać się bardzo pomocne przy ustalaniu tożsamości włamywaczy,
– widzisz obce osoby lub samochód na posesji sąsiada, a wiesz, że nie ma go w domu,
– zauważysz w okolicy swojego miejsca zamieszkania osobę w kominiarce lub inaczej zakrywającą twarz lub obcą osobę niosącą jakieś większe przedmioty (torby, pudełka, elementy ogrodzenia itp.),
– niespodziewanie odwiedza Cię obca osoba pod pozorem szukania adresu, kogoś z sąsiadów lub zdobycia innych informacji o okolicy.

Warto również pamiętać o zabezpieczeniu samochodu. Parkujmy w miejscu do tego wyznaczonym, dobrze oświetlonym i strzeżonym. Nie zostawiajmy bagażu i innych przedmiotów w widocznych miejscach wewnątrz pojazdu – najlepiej zabierać je ze sobą.

Jeśli już nieszczęśliwie padliśmy ofiarą włamania, to po zauważeniu tego faktu najlepiej od razu powiadomić policjantów, dzwoniąc pod numer 112. Pamiętajmy też, aby w mieszkaniu nic nie sprzątać, poprawiać czy też nie dotykać klamek lub miejsc przez które mogli dostać się włamywacze.

źródło: policja.pl

Udostępnij na: