Czy nie trzymasz w piwnicy materiałów łatwopalnych i niebezpiecznych?
Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego w Koninie, wspólnie z MZGOK, PGKiM a także Komendą Miejską Państwowej Straży Pożarnej w Koninie przypomina zasady jak poprawić nasze wspólne bezpieczeństwo!
Wszyscy jesteśmy wstrząśnięci skutkami pożaru kamienicy w Poznaniu.
Najprawdopodobniej przyczyną pożaru i wybuchów mogły być nagromadzone w piwnicy materiały łatwopalne i niebezpieczne.
Należy się spodziewać, że aby zapobiegać takim zdarzeniom podejmowane będą działania prewencyjne prowadzone przez uprawnione służby oraz administratorów budynków, polegające m.in. na kontroli części wspólnych piwnic oraz korytarzy w budynkach wielomieszkaniowych.
Spodziewamy się, że wielu mieszkańców już dzisiaj przystąpiło do przeglądu zawartości piwnic i zamierza usunąć z nich materiały niebezpieczne (np. chemikalia, baterie i akumulatory).
Przypominamy, że ZABRANIA SIĘ WYRZUCANIA MATERIAŁÓW I ODPADÓW NIEBEZPIECZNYCH DO POJEMNIKÓW NA ODPADY ZMIESZANE.
W subregionie konińskim zmieszane odpady komunalne trafiają bezpośrednio do spalenia w Zakładzie Termicznego Unieszkodliwiania Odpadów przy ul. Sulańskiej 13.
Obecność odpadów niebezpiecznych w masie odpadów komunalnych grozi poważnymi awariami instalacji i jest wyjątkowo niebezpieczna dla pracowników MZGOK.
Przypominamy, że ODPADY NIEBEZPIECZNE NALEŻY PRZEKAZYWAĆ DO PSZOK – gminnych Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów lub do uprawnionych podmiotów zajmujących się ich utylizacją.
W Koninie 2 Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK)znajdują się:
1. PSZOK ul. Sulańska 13, 62-510 Konin, czynny od poniedziałku do piątku od 6.00 do 22.00 oraz w soboty od 6.00 do 14.00.
2. PSZOK ul. M. Dąbrowskiej 8, 62-500 Konin, czynny od poniedziałku do piątku od 8.00 do 15.00 oraz w soboty od 8.00 do 12.00, z wyjątkiem świąt.
W związku z występującymi w Polsce zdarzeniami związanymi z pożarami zalecamy wyposażenie mieszkań, domów itp. obiektów w czujniki tlenku węgla.
Szczególną uwagę zwróć na poniższe kwestie:
• Czy detektor oznakowany jest nazwą normy PN-EN 50291-1:2010/A1:2013-05. Takie oznakowanie może sugerować, że produkt jest przebadany i bezpieczny.
• Czujnik czadu jest urządzeniem zaprojektowanym do ochrony ludzi przed poważnymi skutkami ekspozycji na tlenek węgla, dlatego nie jest on w stanie w pełni chronić osób o specjalnych problemach zdrowotnych.
• Zalecany jest kontakt z lekarzem w razie jakichkolwiek wątpliwości, czy korzystać z detektorów tlenku węgla.
• Należy pamiętać, że czujka tlenku węgla nie jest zamiennikiem wykonania prawidłowej instalacji grzewczej oraz jej okresowej konserwacji.
• Do wszystkich detektorów czadu powinny być dołączone ulotki lub broszury z instrukcją użytkowania w języku polskim.
• Należy dokładnie zapoznać się z instrukcjami dołączonymi do czujników, przed przystąpieniem do obsługi lub ich serwisowania.
• Instrukcja powinna zawierać dokładne, jednoznaczne oraz pełne informacje dotyczące: instalacji czujnika, bezpiecznego i prawidłowego działania oraz regularnego sprawdzania urządzenia. Szczególnie ważne są kwestie dotyczące: sposobu prawidłowej instalacji detektora, która powinna zostać wykonana przez kompetentną osobę, działań, które należy podjąć w razie alarmu, a także rozpoznawania ewentualnej awarii produktu.
Źródło tekstu i zdjęć: Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego w Koninie