Przejdź offline i żyj!
Nawet przy korzystnych warunkach atmosferycznych, dobrej widoczności i pełnej dyspozycji zdrowotnej wystarczy chwila nieuwagi i może dojść do wypadku drogowego, często się tak dzieje, gdy włączamy się do ruchu ulicznego pozbawiając się możliwości korzystania ze zmysłu wzroku, skupiając swoją uwagę na ekranie swego smartfona! Taka podróż, po tak zwanej rozszerzonej rzeczywistości, może być naszą ostatnią lub drogą ku kalectwu i niepełnosprawności.
Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Koninie oprócz swojej podstawowej działalności jaką jest organizowanie egzaminów państwowych sprawdzających kwalifikacje osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami prowadzi również działalność oświatową w zakresie ruchu i transportu drogowego oraz inne zadania z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego. Profilaktyka bezpieczeństwa w ruchu drogowym obejmuje również bezpieczne korzystanie z internetu oraz urządzeń elektronicznych, ponieważ każda technologia ma swoje jasne i ciemne strony. W ostatnim czasie coraz większą popularność zdobywa tzw. rzeczywistość rozszerzona. W ramach AR (augmented reality) przyglądamy się naszemu otoczeniu kierując na nie kamerę smartfona. Obraz z kamery dzięki odpowiednim aplikacjom jest tak modyfikowany, że na ekranie wyświetlają się dodatkowe treści. To bardzo ciekawe rozwiązanie stosowane np. podczas szkoleń, w przemyśle
i medycynie, czy też ułatwiające zwiedzanie muzealnych sal. Niestety, rozszerzona rzeczywistość niesie z sobą wiele zagrożeń dla uczestników ruchu drogowego. Aplikacje, łączące w sobie elementy gier terenowych, są dużo bardziej absorbujące od chwilowego spojrzenia na ekran w celu sprawdzenia SMS-a.
Kilka lat temu pojawiła się i szybko stała się hitem gra w której młodzi ludzie z całego świata mogą chwytać na swych smartfonach stworki z japońskich kreskówek i doprowadzać do pojedynków między nimi. Fani tego typu gier zafascynowali się faktem, że mogli zapolować na kultowe stworki nie tylko w wirtualnej rzeczywistości, ale również w rozszerzonej i bawić się po drodze do szkoły, do sklepu, na swoim osiedlu, wszędzie tam gdzie się przemieszczali. Zabawa trwała w miejscach, gdzie toczy się normalne życie, trwa ruch uliczny i występują związane z tym zagrożenia. Ludzka percepcja ma swoje ograniczenia, gdy wędrujemy po mieście obserwując ulice i chodniki przez ekran telefonu, łatwo zapomnieć o podstawowych zasadach ruchu drogowego. Zjawisko ryzyka nieodpowiedzialnego zachowania się na drodze podczas korzystania z rozszerzonej rzeczywistości nie dotyczy jedynie pieszych. Wszakże większy dystans w poszukiwaniu cyfrowych potworków można pokonać rowerem, czy też siadając za kierownicą auta, ryzykując zdrowiem i życiem swoim i innych uczestników ruchu drogowego.
Problem rozproszenia uwagi przez AR dotyczy głównie młodzieży szkolnej. Poranna droga do miejsca nauczania to ostatnia chwila, by jeszcze pobawić się telefonem, a po zakończeniu zajęć młody umysł łaknie natychmiast internetowej rozrywki. Nie trudno zapomnieć wtedy o własnym bezpieczeństwie, dlatego tak istotne jest w tym zakresie uświadomienie zagrożenia.
Zdrowy rozsądek w korzystaniu z technologicznych nowinek oraz znajomość przepisów ruchu drogowego to najlepszy oręż w codziennych zmaganiach z czyhającymi na nas na drodze niebezpieczeństwami, bynajmniej nie wirtualnymi. Lepiej bezpiecznie wrócić do domu i tam odprężyć się przy ulubionej grze, niż ryzykować zdrowie i życie z powodu wirtualnej aplikacji. Gracze często mylą rzeczywistości, w grach ilość „żyć” jest spora, nawet gdy gra się zakończy możemy włączyć ją ponownie, niestety w realu mamy tylko jedno zdrowie i życie!
Jeśli nawet owa gra straciła już na popularności, to wystarczy stanąć obok któregoś z przejść dla pieszych i obserwować przechodniów, by dojść do smutnego wniosku, że wielu z nas zamiast skupić swoją uwagę na obserwacji ruchu ulicznego, by w bezpieczny sposób przejść na drugą stronę ma oczy „przyklejone” do ekranu swojego smartfona i tu nieodpowiedzialnie zachowują się nie tylko ludzie młodzi, a także dorośli od których wydawałoby się, że możemy wymagać więcej!
Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Koninie informuje, że od 1 czerwca 2021 roku w życie weszły nowe przepisy o ruchu drogowym. Wprowadzają one między innymi zakaz korzystania z telefonów na przejściach dla pieszych. W myśl nowych przepisów piesi, w trakcie przechodzenia przez jezdnię lub torowisko (w tym również podczas wchodzenia lub przechodzenia przez przejście dla pieszych), nie mogą korzystać ze smartfonów i innych urządzeń elektronicznych w sposób, który ogranicza możliwość obserwacji sytuacji na jezdni, torowisku lub przejściu. Oznacza to, że w trakcie przechodzenia przez jednię, torowisko lub przejście dla pieszych nie możemy korzystać z mediów społecznościowych czy też odpisywać na SMS-a, a osoba stwarzająca zagrożenie w ruchu przez łamanie tych przepisów może zostać ukarana mandatem.
Mariusz Seńko
Zastępca Dyrektora
Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Koninie
Fot. Tomek Biedziak