Koniński dworzec z asystą!
Dobre wieści z Fundacji im. Doktora Piotra Janaszka PODAJ DALEJ! Otrzymali oficjalne potwierdzenie w sprawie asysty na dworcu kolejowym w Koninie.
Asysta to duże ułatwienie w podróży dla osób z niepełnosprawnością i osób z obniżoną sprawnością ruchową. Już od 1 stycznia 2025 będziecie mogli skorzystać z tej usługi w Koninie.
Dziękują wszystkim, którzy trzymali kciuki za powodzenie oraz złożyli swój podpis pod listą poparcia.
Jak wygląda temat asysty w praktyce, przeczytacie poniżej.
Asysta dla osób z niepełnosprawnością lub o ograniczonej możliwości poruszania się.
PKP S.A. zapewnia usługę wsparcia dla osób z niepełnosprawnością i osób o ograniczonej możliwości poruszania się (PRM) podczas przemieszczania się po terenie dworca kolejowego, peronów, przejść podziemnych, kładek i innych ciągów komunikacyjnych, na których dozwolone jest poruszanie się pieszych. Asystę związaną z wejściem i wyjściem do i z pociągu realizuje drużyna konduktorska.
Kiedy i jak zgłosić przejazd?
Planując podróży pociągiem, pasażer powinien zgłosić swój przejazd i potrzebę asysty u przewoźnika minimum 24 godziny przed planowaną podróżą, wybierając jeden z poniższych sposobów:
- telefonicznie pod numerem infolinii przewoźnika,
- drogą elektroniczną na wskazany przez przewoźnika adres e-mail lub przez formularz zgłoszeniowy (jeżeli przewoźnik prowadzi możliwość zgłoszenia drogą elektroniczną).
Jakie informacje przekazać zgłaszając przejazd?
Wszystkich pasażerów zgłaszających potrzebę asysty w podróży prosimy o przekazywanie informacji niezbędnych do sprawnego przeprowadzenia usługi:
- data podróży,
- relacja (stacja wyjazdu, stacja przyjazdu, stacja przesiadania się) z określeniem, na jakiej stacji potrzebna jest pomoc,
- planowane godziny odjazdu i przyjazdu,
- numer wagonu i miejsca – jeżeli podróż będzie odbywała się pociągiem (wagonem) z rezerwacją miejsc,
- rodzaj ograniczenia w poruszaniu się i oczekiwana forma asysty,
- informacja czy w podróży będzie uczestniczyła inna osoba (opiekun) lub pies asystujący,
- informacja o przewożonym przez pasażera bagażu (waga i wielkość),
- dodatkowe informacje (ważne ze względu na przebieg asysty),
- telefon kontaktowy do osoby, która będzie odbywać podróż lub jej opiekuna.
Jak rozpocząć podróż?
Osoba z niepełnosprawnością lub o ograniczonej możliwości poruszania się powinna przybyć na dworzec w czasie nie krótszym niż 30 minut przed planowanym odjazdem pociągu. To czas potrzeby na bezpieczne i spokojne dotarcie do pociągu. Miejscem spotkania pasażera z osobą świadcząca usługę asysty jest hol główny dworca w części oznaczonej specjalną, niebieską tablicą – miejsce oczekiwania dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej.
W przypadku wysiadania z pociągu pracownicy ochrony oczekują na pasażera na peronie, przy którym zatrzymuje się pociąg z ww. osobą. Asysta pracowników ochrony dworca odbywa się od miejsca oczekiwania pasażera do drzwi pociągu, którymi osoba będzie wsiadać lub od drzwi pociągu, z którego ww. osoba wysiada – do oznaczonego miejsca na dworcu lub do głównego wyjścia z obszaru stacji.
Jak zgłosić potrzebę asysty na dworcu?
Istnieje również możliwość skorzystania z pomocy w poruszaniu się tylko po terenie dworca. Takiego zgłoszenia należy dokonać dzwoniąc odpowiednio wcześniej pod nr tel. 22 474 13 13, wypełniając formularz lub kontaktując się drogą elektroniczną, wysyłając maila na adres: pomocprm@pkp.pl – wówczas w ciągu maksymalnie 30 minut od przyjęcia zgłoszenia ochrona na danym dworcu będzie gotowa do udzielenia asysty.
Źródło informacji: Fundacja im. Doktora Piotra Janaszka PODAJ DALEJ / Fot. www.mieszkania treningowe.pl zdjęcie pogladowe
Źródło tekstu dot. asysty – www.pkp.pl