Biało-czerwona flaga „przemaszerowała” ulicami Konina!

Stało się już konińską tradycją, że w wigilię rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę ulicami Konina „maszeruje” biało-czerwona flaga, co roku jest o jeden metr dłuższa. W tym roku jej długość wyniosła 105 metrów, tyle ile lat temu odzyskaliśmy niepodległość.

To barwne, patriotyczne wydarzenie funduje mieszkańcom Konina Fundacja Mielnica, marsz wyruszył z siedziby fundacji przy ulicy Zagórowskiej, przeszedł ulicą Dąbrowskiego, 3 Maja, by pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego na chwilę się zatrzymać w celu złożenia kwiatów. Następnie marsz ruszył konińską Starówką w kierunku Bulwaru Nadwarciańskiego, gdzie trwały dalsze uroczystości.

By tradycji stało się zadość i flaga mogła „maszerować” ulicami Konina to swoich nóg i rąk ochoczo użycza jej młodzież z klas mundurowych Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Ustawicznego im. Stefana Batorego w Koninie, przemarsz wspiera również Stowarzyszenie Zajezdnia, zrzeszające miłośników pojazdów zabytkowych i militariów, które pilotuje korowód.

Zobaczmy jak wyglądał przemarsz w obiektywie miejskiego drona, obsługiwanego przez Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Koninie.

Do radosnego świętowania 105. rocznicy odzyskania niepodległości zaprasza Prezydent Miasta Konina Piotr Korytkowski. Będą rogale świętomarcińskie, biało-czerwone chorągiewki dla najmłodszych i wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych. A po południu spektakl „Wokół Szekspira” w wykonaniu znakomitego aktora Andrzeja Seweryna.

Uroczystość rozpocznie się o godz. 10.00 w kościele św. Bartłomieja, gdzie odprawiona zostanie msza św. w intencji Ojczyzny. Po niej uczestnicy przejdą pod pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie złożą kwiaty. Następnie przejdą na plac Wolności, bowiem tam odbędzie się dalsza część obchodów Narodowego Święta Niepodległości.

Uczestnikom uroczystości harcerze rozdawać będą biało-czerwone chorągiewki i okolicznościowe śpiewniki, by zachęcić w ten sposób do wspólnego śpiewania z Orkiestrą Dętą PAK KWB Konin. Pokaz musztry zaprezentują uczniowie ZS CKU. Po części oficjalnej na wszystkich czekać będą certyfikowane, świętomarcińskie rogale oraz grochówka.

W uroczystości udział wezmą m.in. poczty sztandarowe, Szwadron Kawalerii Ziemi Konińskiej, wojsko, harcerze, klasy mundurowe, kombatanci.

Po południu odbędzie się spektakl „Wokół Szekspira” w wykonaniu Andrzeja Seweryna. Początek o godz. 17.00 w Konińskim Domu Kultury. Bilety 20 zł.

Wydarzenia towarzyszące obchodom:
– 10 listopada 16.30 – Spacer Niepodległościowy z przewodnikiem PTTK,
– 11 listopada 9:00 – Niepodległościowy rajd rowerowy CIKLO Konin przy PTTK.

 

Udostępnij na: