Dom Zemełki z lotu ptaka…

Kameralna sala kinowa, koncerty muzyki klasycznej, zajęcia taneczne, kącik brydżysty, nocne opowiadanie baśni i legend, nauka angielskiego dla seniorów, kawiarenka, teatr dla dzieci – to niektóre propozycje koninian na zagospodarowanie zabytkowego Domu Zemełki, jakie zapisywali na tablicach podczas dwóch dni w kwietniowe weekendy, kiedy to Dom Zemełki stał otworem dla mieszkańców.

Dom Zemełki ma około 430 lat. To najstarsza murowana budowla świecka w Koninie. W tamtym czasie w mieście dominowała zabudowa drewniana. Staraniem władz miasta zabytek został wyremontowany. Efekty prac, dwa razy w tym miesiącu, mieli okazję zobaczyć mieszkańcy. Budynek odwiedziło około 500 osób. Efekty trzyletniego remontu zrobiły na nich wrażenie. Słychać było pozytywne opinie. Zachwycały piwnice z cegły i kamienia, pokoje dla potrzeb hostelu, ale też posadzki, drewniane drzwi, oliwkowe ościeżnice okienne, piękne schody i nowoczesny pawilon połączony z częścią zabytkową przeszkloną windą. Każdy z odwiedzających mógł wpisać swój pomysł na zagospodarowanie obiektu na specjalnej planszy. Propozycji – jak można przeczytać na początku artykułu – nie brakowało. Docelowo w Domu Zemełki będzie się znajdował Inkubator Aktywności Kulturalnej.

Rzućmy okiem na naszą perełkę z lotu ptaka:

Na mnie największe wrażenie zrobiły zabytkowe ceglane piwnice, w nich składował swoje przednie wina późniejszy właściciel tej kamienicy Walenty Modrzejewski, zamożny koniński kupiec, jakbyśmy to dziś określili miłośnik i handlarz winami! I warto o nim wspominać i o jego hojności nigdy nie zapomnieć! Bowiem w 1866 roku nasz filantrop aktem notarialnym odstępuje „na własność ogółu mieszkańców katolików miasta Konina([…]na pomieszczenie szkoły męskiej gimnazjum lub progimnazjum” kamienicę przy rynku. Do 1938 roku będzie ona kolejno siedzibą: progimnazjum, szkoły handlowej, gimnazjum i liceum!

Panie Janie, Panie Walenty, Wasze dobro wcześniejsze uratowane zostało, będzie tętnić życiem kulturalnym i mam nadzieję cieszyć oko kolejnych pokoleń mieszkańców grodu z koniem w herbie i gości Konin odwiedzających!

Drodzy mieszkańcy Konina, jeśli się pojawi kolejna sposobność do odwiedzin tego magicznego miejsca na mapie Konina, to nie wahajcie się nawet chwili, bo naprawdę warto nacieszyć oko!

 

Udostępnij na: