Dożynki Powiatowo-Gminno-Parafialne 2022 w Rychwale

Tegoroczna uroczystość rozpoczęła się mszą świętą dziękczynną za zbiory w Kościele pw. Trójcy Świętej. Po podziękowaniach za udane plony ulicami Rychwała ruszył barwny korowód dożynkowy, a świętowanie przeniosło się do Parku Miejskiego, gdzie na mieszkańców powiatu konińskiego czekały różnorodne atrakcje, m.in. w postaci wystawy wieńców dożynkowych, występów artystycznych, czy też animacji dla dzieci.

Część oficjalną obrzędu dożynkowego poprowadzili Starostowie Iwona Małolepsza oraz Michał Cholewicki, którzy zgodnie z tradycją wręczyli chleb gospodarzom i delegacji wydarzenia – Staroście Konińskiemu Stanisławowi Bielikowi, Burmistrzowi Rychwała Stefanowi Dziamarze, Proboszczowi parafii pw. Trójcy Świętej ks. kanonikowi Markowi Molewskiemu, oraz Wiceministrowi Rolnictwa Ryszardowi Bartosikowi.

Gospodarze dożynek podziękowali rolnikom za ich trud i ciężką pracę, zwracając uwagę na problemy z jakimi musieli się zmierzyć w bieżącym roku m.in. przez skutki pandemii czy niesprzyjających warunków atmosferycznych. Podkreślili również znamienną rolę pracy i poświęcenia rolników dzięki którym „chleba w Polsce nie zabraknie” – jak powiedział wiceminister Ryszard Bartosik.

Uczestnicy Święta Plonów mieli okazję spróbować chleba upieczonego z mąki pochodzącej z bieżących zbiorów, jak również regionalnych potraw przygotowanych przez panie z sołeckich Kół Gospodyń Wiejskich.

W programie dożynek nie zabrakło również ogłoszenia zwycięzców konkursu „Na Najpiękniejszy Wieniec”. Na pierwszym miejscu uplasował się wieniec wykonany przez Koło Gospodyń Wiejskich „Broniczanki” z gminy Rychwał. Drugie miejsce przypadło Klubowi Seniora Mikorzyn z gminy Ślesin, podczas gdy trzecie zajęło Sołectwo Kawnice z gminy Golina.

Podczas uroczystości nagrodzono też laureatów 20. edycji konkursu na „Powiatowego Rolnika Roku”. Spośród 16 gospodarstw statuetkę „Żniwiarza” wręczono pięciu najlepszym: Annie i Tomaszowi Szczepankiewiczom z Myśliborza (gmina Golina), Monice i Piotrowi Czajczyńskim z Łagiewnik (gmina Grodziec), Dominice i Michałowi Gulczyńskim z Młynka (gmina Sompolno), Katarzynie i Waldemarowi Budnym z Ladorudzy (gmina Krzymów), Sylwii i Piotrowi Tomaszewskim z Wierzbinka.

Poza tymi nagrodami, honorowe odznaki „Zasłużonego dla rolnictwa” nadano również Konradowi Durkiewiczowi i Przemysławowi Małolepszemu, a wyróżnieniem „Za zasługi dla województwa wielkopolskiego” uhonorowano Marka Mizerskiego. Natomiast statuetki „Zasłużonego dla gminy Rychwał” przekazano na ręce Karola Balcerzaka i Marka Świderskiego.

O część artystyczną dożynek zadbali lokalni artyści, w tym m.in. chór „Dominium” ze Sławska, który za swoją działalność został wyróżniony tytułem „Zasłużonego dla powiatu konińskiego”. Na mieszkańców czekał również koncert gwiazdy wieczoru – Andre. Na koniec imprezy zorganizowano zabawę taneczną przy muzyce DJ’a.

Źródło: Starostwo Powiatowe w Koninie

Udostępnij na: