Elektryk dla Konina!
Miasto Konin otrzymało do dyspozycji samochód elektryczny. Będzie on służył doradczyniom i doradcom klimatycznym do pracy w terenie. To dzięki udziałowi w projekcie LIFE After Coal PL, służącemu wdrażaniu Strategii na rzecz Neutralności Klimatycznej Wielkopolska Wschodnia 2040.
Jesteśmy jedną z kilku gmin z naszego regionu, do których trafił „elektryk”. Auto będzie umożliwiało pracę w terenie doradcom, służyło promowaniu elektromobilności oraz przyczyniało się do ograniczenia śladu węglowego. Jednym z założeń projektu jest bowiem uruchomienie pilotażowej koncepcji współdzielenia samochodów przez różne jednostki samorządów terytorialnych, tzw. sieć mini car sharingu z flotą samochodów elektrycznych. Miasto Konin będzie korzystać z samochodu wspólnie z Powiatem Konińskim, gminami Golina, Kazimierz Biskupi, Kramsk oraz Agencją Rozwju Regionalnego S.A. w Koninie.
Projekt LIFE After Coal PL, czyli „Życie po węglu” drugi rok jest realizowany przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego we współpracy z Agencją Rozwoju Regionalnego S.A. w Koninie. Uczestniczy w nim ponad 40 współbeneficjentów, w tym głównie jednostki samorządu terytorialnego z terenu Wschodniej Wielkopolski. W jego realizację zaangażowane są także krajowe i zagraniczne organizacje.
– Zależy nam, aby wzmacniać gminy i powiaty realizujące projekt m.in. poprzez powołanych w ubiegłym roku doradców klimatycznych czy stworzenie baz danych i systemów IT do ocen energetycznych. Planowane jest także przygotowywanie projektów termomodernizacyjnych nieruchomości i raportowanie wyników. Samorządy zostaną także wyposażone w wiedzę dotyczącą skutecznego sięgania po dedykowane środki, między innymi z wartego ponad 400 milionów euro Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Część z tych zadań jest już z powodzeniem realizowana, a nowe samochody elektryczne będą temu procesowi służyły – podkreślił członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego Jacek Bogusławski, przekazując we wrześniu pierwsze auto gminie Grodziec.
Projekt LIFE After Coal PL ma służyć nie tylko Wschodniej Wielkopolsce – ze zdobytych doświadczeń, innowacji i rozwiązań z czasem skorzysta całe województwo wielkopolskie oraz inne regiony węglowe w Polsce i Europie.
W Koninie pracują dwie doradczynie klimatyczne: Gminny Doradca Klimatyczny – Patrycja Cierzniak i Powiatowy Doradca Klimatyczny – Joanna Krause-Szałaj. Ich zadanie to m.in. funkcje doradcza i wspierająca mieszkańców, sektor małych i średnich przedsiębiorstw oraz innych podmiotów w przygotowywaniu projektów i wniosków o środki na działania dla poprawy efektywności energetycznej i redukcji emisji CO2.