Indyjscy goście w konińskiej bibliotece

W MBP w Koninie miało miejsce wyjątkowe spotkanie z Jenny Shalini Tyagi sekretarzynią córki Dobrego Maharadży i jej mężem Suren Tyagi pilotem wojskowym oraz Franciszkiem Urbaniakiem przyjacielem indyjskiego małżeństwa, którzy wspólnie podróżują po Polsce.

Pretekstem do wizyty w konińskiej książnicy była wystawa poświęcona Jam Saheb Digvijay Sinhij maharadży indyjskiego księstwa Nawanagaru znanemu jako Dobry Maharadża. Wystawa w Wypożyczalni Głównej przybliża postać Jam Saheb Digvijay Sinhji, który w czasie II wojny światowej zbudował z własnych środków finansowych, na swojej ziemi, obok rezydencji duże osiedle mieszkaniowe dla uchodźców – ok. tysiąca polskich dzieci. Zapewnił im także pełne utrzymanie – wyżywienie, opiekę lekarską i szkołę.

Indyjscy goście podziękowali za pamięć o Maharadży i podkreślili, że są dumni z tego powodu, że Polacy o nim pamiętają.
Franciszek Urbaniak miał okazję poznać córkę Dobrego Maharadży, która zmarła w 2022 roku. Powiedział, że był nią oczarowany. Wspomina ją jako cudowną, elokwentną, starszą panią, przyjaciółkę Jenny.
To już druga podróż Jenny i Suren po Polsce. Wcześniej odwiedzili Warszawę, Częstochowę, Oświęcim, Kraków i Wieliczkę. Obecnie ich trasa obejmuje także Zieloną Górę, Warszawę oraz Łódź.

Wizyta indyjskiej pary oraz ich podróż po Polsce jest wyjątkową okazją do uhonorowania pamięci „Dobrego Maharadży”. Przykład, który zostawił dla świata, przypomina nam o wartościach takich jak bezinteresowna pomoc, solidarność i hojność, które wciąż są niezmiernie ważne w dzisiejszym trudnym świecie.

Źródło zdjęć i tekstu: fanpage MBP

Udostępnij na: