Narodowe Czytanie 2022 oraz spotkanie autorskie z aktorką Teresą Lipowską.

Wczoraj w Miejska Biblioteka Publiczna im. Zofii Urbanowskiej w Koninie odbyło się, już po raz jedenasty, Narodowe Czytanie. Tym razem gościem specjalnym była znana i bardzo lubiana aktorka Teresa Lipowska.

Czytanie… rozpoczął dyrektor książnicy Damian Kruczkowski, który przekazał licznie zebranym wielbicielom książek i poezji treść listu Prezydenta RP. Następnie rozpoczęło się czytanie „Ballad i romansów” oraz innych utworów Adama Mickiewicza. Otworzyła je Zenona Sroczyńska, kierownik WKSiSS UM w Koninie. Po niej swoją interpretację poezji Wieszcza przedstawili: Marta Romaniszyn-Baran z tego samego wydziału, Teresa Lipowska, Witold Nowak – zastępca prezydenta Konina, Żaneta Matlewska – przewodnicząca Rady Powiatu Konińskiego, jej zastępca Sławomir Ławniczak oraz Danuta Plucińska ze Starostwa Powiatowego.

Dariusz Rekosz pisarz i publicysta, zaprosił na spotkanie z Teresą Lipowską. Opowieści znanej aktorki, pomieszczone także w książce, która można było nabyć, przeplatały zdjęcia i fragmenty filmów, w których grała. Dariusz przygotował Teresie Lipowskiej niespodziankę. Jako że jest Ślązakiem, po Śląsku wyrecytował Mickiewiczowskie Stepy Akermańskie. Słuchacze bawili się znakomicie bo Teresa Lipowska nie stroniła od anegdot, szczerze opowiadając o swojej pracy.

źródło: Miasto Konin

Udostępnij na: