Niestety bez dobrego monitoringu ani rusz!

Urząd Miejski w Koninie poinformował na swoim fanpage o kolejnym akcie wandalizmu w naszym mieście. Nieustalony sprawca wlał do konińskiej fontanny środek pianotwórczy. Przez jego wybryk fontanna została wyłączona i przez 1-2 dni nie będzie umilać czasu odpoczywającym mieszkańcom w „konińskim Ciechocinku”. Nie muszę oczywiście wspominać, że wiąże się to z dodatkowymi kosztami, które powinien ponieść sprawca.

Z kolei Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Koninie informuje na swoim fanpage o cyklicznej wymianie monitoringu miejskiego na nowoczesny cyfrowy:

„Cały czas modernizujemy istniejący system monitoringu miejskiego.
Wymieniamy stare kamery na nowe cyfrowe i w ramach testu uruchomiono w systemie program analizujący i wykrywający wykroczenia na naszych drogach.
Na czas testu wybrano dwa punkty:
– skrzyżowanie ul. Wodnej i Szarych Szeregów
– Plac Wolności,
W miejscach tych pracują już nowe kamery i często dochodzi do wykroczeń drogowych.
Ilość tych wykroczeń zaskoczyła nas samych. Tylko w ciągu 2 tygodni działania systemu wykryto ponad 400 sprawców wykroczeń. Dotyczy to przede wszystkim nie stosowania się do znaków zakazu skrętu w lewo, nakazu jazdy w prawo oraz jazdy pod prąd.
Wszystkie te wnioski zostały przekazane przez Straż Miejską do Policji w celu przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego i ukarania sprawców.
Na terenie Konina w pierwszej fazie ma pojawić się 10 kamer z oprogramowaniem analitycznym, w dalszej fazie modernizacji i po konsultacji ze służbami opowiedzianymi za bezpieczeństwo analityka może zostać poszerzone o kolejne punkty.
Wszystkim nam zależy na poprawie bezpieczeństwa w mieście.
Wyprzedzając Państwa pytania mogę zapewnić, że nie jest to próba ratowania ciężkiej sytuacji budżetowej samorządu. Wszystkie środki z mandatów trafiają do budżetu państwa.”

Niestety doszliśmy do bolesnego momentu, że bez dobrego monitoringu miejskiego ani rusz! Musimy mieć bat nad sobą i kamerę praktycznie co 3 metry, a jak pokazuje praktyka nie zawsze powstrzymuje to przestępców i wandali. No szkoda, bo zamiast na monitoring można by było przeznaczyć te środki na nowe, ciekawsze inwestycje!

Udostępnij na: