Otwarto Monoprofilowe Centrum Symulacji Medycznej w ANS w Koninie

– To największa inwestycja dydaktyczna w 24-letniej historii naszej uczelni – mówił z dumą dr hab. Artur Zimny, prof. i rektor ANS w Koninie o uruchomionym właśnie Monoprofilowym Centrum Symulacji Medycznej. Uroczystego przecięcia wstęgi dokonał wraz z Krzysztofem Albińskim, dyrektorem Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Koninie oraz dr Edytą Bielik, dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu.

Otwarcie odbyło się 1 marca, a więc w dniu, w którym uczelnia zaczęła działać pod nową nazwą, jako Akademia Nauk Stosowanych w Koninie. – Dzięki temu wchodzimy na wyższy poziom szkolnictwa wyższego – podkreślił rektor. – Ale też musimy pamiętać, że słowo „akademia” zobowiązuje. Powołanie tego centrum dobrze się w to wpisuje – uznał. W swoim wystąpieniu nawiązał również do obecnej sytuacji w Ukrainie. – Trudno się w pełni cieszyć, gdy tuż za naszą wschodnią granicą trwa wojna, ale włączyliśmy w akcję pomocową. No i powinniśmy docenić, że jesteśmy w Unii Europejskiej – wskazał na stojącą na scenie obok polskiej flagę UE.

Wracając do głównego tematu spotkania, przypomniał, że tegoroczne wydatki na remonty i inwestycje będą rekordowe, wyniosą bowiem ponad 8 mln zł, z czego 3,5 mln przeznaczono na MCSM. Wystąpienie zakończył wręczeniem Danucie Grodzkiej, menedżerce kierunku pielęgniarstwo, aktu mianowania na stanowisko kierownika MCSM. Uruchomiono je właśnie z myślą o tym kierunku.

Natomiast szefowa centrum, nie kryjąc zadowolenia, zaznaczyła, że dzięki świetnemu wyposażeniu centrum będzie można krok po kroku przećwiczyć każdy przypadek medyczny. – I to wiele razy, aż do skutku – podkreśliła. Wysoko zaawansowane technologicznie trenażery i fantomy chorych będą pomagały przyszłym pielęgniarkom i pielęgniarzom w przygotowaniu do profesjonalnej opieki nad chorym. Odwzorowują bowiem cechy ciała ludzkiego (dorosłego, dziecka, noworodka), czyli wygląd, wzrost oraz fizjologiczny zakres ruchów w stawach. Służą do prowadzenia m.in. wentylacji mechanicznej, bezprzyrządowego udrożnienia dróg oddechowych, osłuchiwania szmerów oddechowych, a nawet regulacji szerokości źrenic.

Do możliwości wielokrotnego powtarzania schematów postępowania z chorym nawiązała też Wiesława Welke, przewodnicząca Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych w Koninie. – To będzie nauka w warunkach bezpiecznych, bezpiecznych dla pacjenta, bo błędy, które przecież się na początku się zdarzają, będą bez udziału pacjenta – podkreśliła.

Uczestnicząca w uroczystości Paulina Stochniałek, z Zarządu Województwa Wielkopolskiego, podkreśliła jak ważną rolę do spełnienia ma uczelniane centrum medyczne. – Mamy niezwykłą lukę pokoleniową w zawodzie pielęgniarek. A potrzebujemy ich bardzo, bo nasze społeczeństwo się starzeje – przypomniała. Zgodził się z nią dr Wiesław Steinke, lekarz i były przewodniczący konwentu PWSZ w Koninie. – Mam nadzieję, że te fantastyczne warunki zachęcą więcej osób do studiowania na tym kierunku – zaznaczył.

Po części oficjalnej gości zaproszono na pokaz symulacji na fantomach wysokiej wierności, choć nie tylko. Studenci pielęgniarstwa I stopnia, pod kierunkiem wykładowców, przeprowadzili kilka scenariuszy działań, m.in. przygotowania pacjentki do cesarskiego cięcia, opieki nad pacjentem w zerowej dobie po usunięciu woreczka żółciowego metodą laparoskopową, a także kąpieli osoby niepełnosprawnej.

Podczas zwiedzania zainteresowani mogli się poddać pomiarom poziomu glukozy, cholesterolu oraz składu masy ciała. Badania, pod opieką wykładowców, wykonywali studenci pielęgniarstwa i dietetyki. Natomiast poziom nawilżenia skóry lub ocenę jej zmian barwnikowych sprawdzały studentki kosmetologii. Chętni, których nie brakowało, mogli również poćwiczyć umiejętność wykonywania resuscytacji krążeniowo-oddechowej.

– Uruchomienie tego centrum dało nam podstawę do starania się o prawo do prowadzenia studiów magisterskich na tym kierunku. Procedura jest już w toku – podsumował rektor Zimny.

Projekt zrealizowano w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020: V. Wsparcie dla obszaru zdrowia: 5.3. Wysoka jakość kształcenia na kierunkach medycznych, w partnerstwie z Wojewódzkim Szpitalem Zespolonym imienia dr. Romana Ostrzyckiego w Koninie.

Źródło: ANS w Koninie

Udostępnij na: