PGKiM zaprezentowało budynek po remoncie i termomodernizacji oraz nową śmieciarkę

Wczoraj w obecności m.in Prezydenta Miasta Konina Piotra Korytkowskiego, Przewodniczącego Rady Miasta Konina Tadeusza Wojdyńskiego, Prezesa MZGOK Sp. z o.o. Henryka Drzewieckiego, innych gości i przedstawicieli konińskich mediów Prezes PGKiM Sp. z o.o. Michał Zawadzki zaprezentował budynek administracji po przeprowadzonym remoncie i termomodernizacji oraz nową śmieciarkę.

Budynek został oddany do użytku w 1982 roku, wykonany został w technologii tradycyjnej w okresie, gdy panował deficyt materiałów budowlanych. Został więc zbudowany z różnych materiałów, dobudowano również trzecie piętro. Działania te miały niekorzystny wpływ na konstrukcję budynku i ujawniły się w latach późniejszych. W 2008 roku przeprowadzono pierwszą ekspertyzę techniczną, która ujawniła pogarszający się stan techniczny elementów konstrukcyjnych. Osiem lat później opracowano dokumentację projektową docieplenia budynkuz audytem energetycznym.

Przez różne perturbacje dopiero po zakończonej procedurze przetargowej w 2020 roku rozpoczęły się prace remontowe podczas których ujawniły się kolejne probemy, po zleconej ekspertyzie zaszła konieczność wzmocnienia ścian zewnętrznych polegająca na kotwieniu ścian do do stropów oraz wykonania wieńców międzykondygnacyjnych. Podczas przeprowadzonych prac wykonano podjazd dla osób z ograniczeniami ruchowymi, zagospodarowano tereny zielone, a na ścianie budynku zamontowano budki lęgowe dla jerzyków. Przystąpiono również do kolejnego zadania związanego z eksploatacją budynku, a wynikającego z zaleceń pokontrolnych Państwowej Straży Pożarnej w Koninie.

Koszt inwestycji wyniósł 804 649,01 zł netto, z czego 577 159,68 zł pozyskano w ramach pożyczki Jessica 2, resztę kwoty tj. 227 489, 33 zł sfinansowano ze środków własnych spółki miejskiej.

Jak wspomiał Prezes Michał Zawadzki remont i termomodernizacja były koniecznością, spółka wynajmuje sporą część pomieszczeń różnym firmom, które wymagają by ich siedziby były w budynku na odpowiednim poziomie, podziękował również obecnemu na spotkaniu Prezesowi MZGOK Sp. z o.o.  za przekazanie ulepszacza do gleby MAGNO HORTIS.

Prezydent Korytkowski poinformował zebranych, że przeprowadzenie termomodernizacji budynku PGKiM jest tylko wstępnym do planowanych tego typu działań we wszystkich budynkach będących w gestii Miasta Konina.

W dalszej części spółka miejska pochwaliła się nową dwuosiową śmieciarką na podwoziu firmy SCANIA o mocy 280 KM i normie emisji spalin EURO 6. Pojazd jest wyposażony w zabudowę z urządzeniem zasypowym tylnym przeznaczonym do opróżniania pojemników od 80 do 1100 l. Skrzynia ładunkowa jest wykonana z odpornej na odkształcanie i ścieranie blachy, jest w stanie pomieścić 16 m3 odpadów. Stopień zagęszczenia odpadów 1:5, z możliwością regulacji w zależności od rodzaju odpadów. Pojazd został wyleasingowany za kwotę 655 000 zł netto.

Jak wspomniał Prezes Zawadzki nowa śmieciarka jest już oznakowana i od najbliższego poniedziałku rusza do pracy w miasto, a jej pozyskanie było koniecznością, by park maszynowy spółki był w stanie w sposób należyty wywiązywać się ze swoich obowiązków odbioru odpadów komunanych, w tym roku spółka planuje pozyskanie jeszcze jednej śmieciarki.

Tomek Biedziak

 

Udostępnij na: