Prezydent Miasta Konina podsumował 2021 rok

Szanowni Państwo,
przedstawiam małe podsumowanie 2021 roku.
Inwestycje drogowe za około 150 milionów, budowa ciepłowni geotermalnej za 60 milionów, ale też wydarzenia kulturalne, sportowe, programy dla szkół – m.in. o tym chciałbym Państwu opowiedzieć w tym krótkim podsumowaniu, bo trudno napisać o wszystkim. Zachęcam do lektury.
✅Mamy umowę na realizację największej od kilkudziesięciu lat inwestycji sportowej w naszym mieście – przebudowę stadionu im. M. Paska. Łączny koszt – prawie 10 milionów złotych, z czego około 7 milionów to rządowe dofinansowanie. MOSiR Konin kompletuje właśnie dokumentację i w nowym roku startuje z przetargiem.
Ponad 3,5 miliona euro, czyli około 15 milionów zł, dla Konina z programu „Rozwój lokalny”. Dzięki temu m.in. ułatwimy dostęp do e-usług, wyposażymy Dom Zemełki po remoncie, opracujemy politykę senioralną w mieście, przeprowadzimy termomodernizację 2 lub 3 budynków mieszkalnych komunalnych, wybudujemy ścieżkę rowerową oraz kładkę nad kanałem Ulgi z wyspy Pociejewo do prawobrzeżnego Konina. Pieniądze pochodzą z Funduszy Norweskich oraz z budżetu państwa.
✅To historyczne wydarzenie dla naszego miasta. W maju, po latach oczekiwań, MPEC podpisał umowę na budowę na wyspie Pociejewo ciepłowni geotermalnej. Będzie to jedna z trzech, opartych na odnawialnych źródłach energii, instalacji dostarczających ciepło dla miasta. Inwestycja kosztuje ponad 60 milionów, w tym MPEC otrzymał 26 milionów z NFOŚiGW.
✅W ekspresowym tempie zakończyła się jedna z najważniejszych miejskich inwestycji – budowa połączenia drogowego między V Osiedlem a Niesłuszem. Inwestycja, łącznie z wiaduktem nad linią kolejową, kosztowała około 84 milionów złotych i jest to najdroższe przedsięwzięcie drogowe w mieście od 14 lat. Drogi otwarto w maju, na cztery miesiące przed umownym terminem. Warto wspomnieć o wysokim dofinansowaniu – 30 milionach złotych z Funduszu Dróg Samorządowych.
✅Przebudowaliśmy wjazd do miasta od strony Kazimierza Biskupiego. Nadaliśmy nowy kształt ulicy Kleczewskiej, podwyższyliśmy jej standard, poprawiliśmy sieć dróg na osiedlu i stworzyliśmy wygodne połączenie między terenami inwestycyjnymi a autostradą. Koszt prac wyniósł 60 milionów, w tym połowa to unijne dofinansowanie.
✅W styczniu zakończyła się naprawa kabli na Trasie Bursztynowej, które zostały zakwalifikowane do wymiany. Tym samym skończyły się utrudnienia w ruchu na tym ważnym szlaku komunikacyjnym. Wymiana odbyła się bezkosztowo dla miasta, co było efektem wielomiesięcznych i trudnych negocjacji prowadzonych z wykonawcą przez władze miasta.
✅Budujemy nowe mieszkania. MTBS kończy inwestycję na placu po byłej bazie PKS, gdzie będzie 100 lokali mieszkalnych. Finalizujemy tym samym zagospodarowanie tego kwartału konińskiej Starówki. Dodatkowo – trwa budowa nowego osiedla pomiędzy ulicami Szpitalną, Jaspisową i Józefa Piłsudskiego w Koninie, zainwestujemy również m.in. w nowoczesny Dom Seniora. Nowe możliwości stwarza nasze przystąpienie do nowego programu – Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa – KZN Zachodni.
✅Konin bez naziemnych rur ciepłowniczych. Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej zdemontowało kilometry rur, które nie dodawały uroku naszemu miastu i przebudowało sieć ciepłowniczą. Koszt tego zadania to ponad 27,5 mln zł, z czego dofinasowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) sięga prawie 12,5 mln zł.
✅MZK Konin będzie pierwszym operatorem komunikacji miejskiej w Polsce z autobusem wodorowym w swojej flocie. MZK ma umowę z firmą Solaris Bus & Coach sp. z o.o., na dostawę w formie dzierżawy jednego fabrycznie nowego autobusu niskopodłogowego napędzanego wodorem. Właśnie rozstrzygnięty został przetarg na dostawę wodoru. Najkorzystniejszą ofertę przedstawił ZE PAK.
✅Wiadukt przy Przemysłowej wyremontowany i przejezdny. Otworzyliśmy go dla ruchu samochodowego przed świętami. Koszt prac przy 60-letnim wiadukcie to 3,5 miliona, z czego 1,8 miliona to dofinansowanie z budżetu państwa.
✅Po siedmiu latach od zamknięcia most Bernardynka na granicy Konina i Ślesina znów jest przejezdny! Inwestycja kosztowała prawie 6,5 miliona złotych, 500 tysięcy dołożyła gmina Ślesin, a prawie 3,5 miliona wojewoda wielkopolski w ramach Funduszu Dróg Samorządowych.
✅Modernizacja obiektu RONDO, rozbudowa systemu wodociągowo-kanalizacyjnego w mieście – to dwa spośród trzech konińskich projektów, na które otrzymaliśmy 35 milionów złotych dofinansowania z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych.
✅Odnowienie boiska za Galerią nad Jeziorem, wymiana oświetlenia w hali szermierczej, remont szatni w hali Rondo, generalny remont dwóch pomostów żeglarskich, nowe szatnie i łazienki na zapleczu stadionu w Łężynie – tak zmienia się baza konińskiego MOSiR-u i MOW „Przystań Gosławice”.
✅Inwestujemy w „zielone płuca” miasta! Park im. Fryderyka Chopina w Koninie, bo o nim mowa, zyska nowe oblicze. Docelowo będzie tam wyremontowana i oświetlona główna alejka spacerowa, przy niej tablice edukacyjne, ławki z nośnikami informacyjnymi zachęcające do dbałości o środowisko naturalne, kosze na śmieci, zestaw do selektywnej zbiórki odpadów. Część prac finansuje Miasto. Pozostałe, ujęte w projekcie „Zielona edukacja na terenie Parku im. Fryderyka Chopina w Koninie”, są finansowane z WRPO – całkowita wartość wynosi niemal 260 tysięcy, w tym prawie 180 tysięcy to dofinansowanie.
✅Zabiegamy o inwestorów. Ofertę Konina i Wielkopolskiej Doliny Energii prezentujemy na prestiżowych targach m.in. na największych targach nieruchomości komercyjnych w Europie – EXPO REAL 2021 w Monachium, na targach energetycznych Enlit Europe w Mediolanie i na Międzynarodowych Targach Nieruchomości i Inwestycji MIPIM w Cannes.
✅Ratujemy synagogę! Odzyskany pod koniec 2020 roku zabytek wymaga remontu, dlatego do ministerstwa kultury złożyliśmy wniosek o dotację na prace konserwatorskie i restauratorskie na 1,1 miliona zł.
✅Działamy na rzecz młodzieży! Razem ze Stowarzyszeniem M-Lab, Młodzieżową Radą Miasta i partnerami z Norwegii -Radą Hrabstwa Agder realizujemy projekt „Młodzi Ambasadorzy Klimatu”, na który M-LAB pozyskał dofinansowanie w wysokości 481 tysięcy złotych z Programu Aktywni Obywatele Fundusz Regionalny Funduszy Norweskich.
✅Transformacja energetyczna regionu to temat nr 1! Samorządowcy, eksperci, przedstawiciele WWF, organizacji pozarządowych, rządu, Ambasady Wielkiej Brytanii oraz społecznicy wzięli udział w konferencji zorganizowanej w Koninie w ramach IV Forum Burmistrzów na rzecz Sprawiedliwej Transformacji. Było to dla przedstawicieli regionów górniczych miejsce wymiany doświadczeń oraz zapoznania się z inicjatywami podejmowanymi przez inne gminy.
✅Takiego wydarzenia w Koninie jeszcze nie było. 54. Gala MMA BRAVE Combat Federation, która odbyła się w naszym mieście, przeszła do historii jako pierwsza gala BRAVE CF zorganizowana w Polsce. Na konińskim oktagonie w hali RONDO zaprezentowało się 18 zawodników z 14 państw, a wydarzenie transmitowane było w 28 krajach na pięciu kontynentach.
✅Podczas 24. Gali Biznesu uhonorowaliśmy konińskich przedsiębiorców! Statuetki „Złotego Konia” przyznaliśmy w kategoriach: Firma Wspierająca Lokalną Społeczność – KoninDzieciom.pl Kamila Lorek, Anna Szwacińska s.c. , Eko Firma – MZGOK sp. z o.o., Nowy Przedsiębiorca – Marina Gaj Przystań i Restauracja oraz Firma Roku – KRAMP Sp. z o.o. Ponadto po raz pierwszy specjalne wyróżnienie przyznali mieszkańcy – otrzymała ja Szkoła Tańca i Baletu FART Justyny Szczap.
✅Nowa bieżnia, boisko do tenisa ziemnego, sektor do pchnięcia kulą – m.in. taką sportową infrastrukturę otwarto przy Zespole Szkół im. Mikołaja Kopernika. Budowa nowoczesnego Centrum Sportowo-Rekreacyjnego została zrealizowana dzięki Konińskiemu Budżetowi Obywatelskiemu.
✅Zorganizowaliśmy pierwsze w mieście Targi OZE „Nowa energia w Regionie”. Uczestniczyło w nich 31 wystawców, w tym siedmiu z zagranicy. Wydarzenie stanowiło forum wymiany doświadczeń i poglądów podmiotów działających w branży OZE.
✅Za 1,6 miliona zł wyremontowaliśmy część najstarszej konińskiej szkoły średniej – I Liceum Ogólnokształcącego. Miasto sfinansowało kosztowny, ale konieczny remont dachu oraz pomieszczeń w najstarszym segmencie szkoły.
✅Podnosimy standard naszych szkół. Dwie placówki: Szkoła Podstawowa nr 11 i Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w ramach projektu „Szkolna Ławka dla każdego” – program „Dostępna Szkoła” – poprawią swoją dostępność dla osób z niepełnosprawnościami.
✅„Otwórz okno na kulturę!” – nowa propozycja kulturalna spotkała się z zainteresowaniem mieszkańców. Po raz pierwszy w Koninie spektakle można było oglądać, wychodząc przed blok albo wyglądając przez okno. Zobaczyliśmy spektakle: „Lament na Placu Konstytucji”, „Peregrinus”, „Cyrk Tarabumba”.
✅Pamiętamy o tradycji i historii. 10 lipca obchodziliśmy 100. rocznicę wizyty Marszałka Józefa Piłsudskiego w Koninie. W budynku urzędu została odsłonięta pamiątkowa tablica, odbył się spacer śladami Marszałka, była promocja książki, koncert patriotyczny w wykonaniu Orkiestry Dętej PAK KWB Konin oraz pokaz historycznych zdjęć na budynku urzędu.
✅To był wyjątkowy bieg! Nowa trasa przebiegająca obok naszego cennego zabytku – Konińskiego Słupa Drogowego, bardzo duże zainteresowanie ze strony biegaczy (289 zawodników na starcie), rewelacyjna atmosfera – tak przebiegała tegoroczna edycja Ogólnopolskiego Biegu Milowego Słupa.
✅Szkoły z rządowym wsparciem z programu „Posiłek w szkole i w domu”. Szkoły Podstawowe nr 1, 4 oraz Szkoła Podstawowa w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym otrzymały w tym roku łącznie 116,4 tysiąca złotych dofinansowania zakupu wyposażenia stołówek, kuchni bądź przeprowadzenie remontów.
✅Cztery konińskie szkoły ponadpodstawowe (Zespół Szkół Technicznych, Zespół Szkół Budownictwa i Kształcenia Zawodowego, Centrum Kształcenia Zawodowego oraz Zespół Szkół im. M. Kopernika) i jedna z Kleczewa (Zespół Szkół Ogólnokształcących i Technicznych) korzystają ze środków unijnych na wyposażenie pracowni zawodowych. Miasto Konin – lider projektu pozyskało na ten cel prawie 1,3 miliona zł z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego.
✅Dziel się i częstuj! – taka jest idea Jadłodzielni, która została otwarta na konińskim Targowisku Miejskim przy ul. 11 Listopada. To „szafa z jedzeniem”, gdzie można przynieść i zostawić produkty, których nie wykorzystamy w domu. To też miejsce, z którego każdy może skorzystać, czyli zabrać to, co będzie mu potrzebne.

Piotr Korytkowski Prezydent Miasta Konina

 

Materiał promocyjny

Udostępnij na: