Przewodniczący Miejskiej Rady Kombatantów i Osób Represjonowanych w Koninie oraz Prezydent Miasta Konina zapraszają do udziału w uroczystościach

Na cmentarzu parafialnym przy ul. Kolskiej w Koninie 1 września o godz. 15:30 rozpoczną się uroczystości upamiętniające ofiary II wojny światowej w 83. rocznicę jej wybuchu.
Kwiaty i znicze zostaną złożone w trzech miejscach: na mogile ofiar niemieckiego nalotu na Konin z pierwszych dni września 1939 roku, w kwaterze żołnierzy polskich poległych w obronie Ojczyzny w latach 1918-45, a także na grobie Piotra Barańskiego – członka załogi i obrońcy Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte w wojnie obronnej 1939 roku, który zmarł w 1971 roku.
Miejscem tragicznych wydarzeń, które rozegrały się nieco później – 10 listopada 1939 roku – jest teren dawnego cmentarza żydowskiego przy Parku im. F. Chopina, gdzie niemieccy okupanci przeprowadzili zbiorową egzekucję na mieszkańcach Konina i okolic. Przy stojącym w tym miejscu Pomniku Pomordowanych w latach 1939-45 również zostaną złożone kwiaty i zapalone znicze.
Do udziału w uroczystościach zapraszają: Przewodniczący Miejskiej Rady Kombatantów i Osób Represjonowanych w Koninie oraz Prezydent Miasta Konina.

Udostępnij na: