Rozdroża czyli z kulturą o klimacie
14 grudnia w Oskardzie odbyło się organizowane przez MAK spotkanie młodzieży z konińskich szkół ponadpodstawowych – członków samorządów uczniowskich oraz osób zainteresowanych tematem klimatu oraz lokalnym aktywizmem oraz z Grupy PaT – Szamotuły.
Spotkanie rozpoczęto wernisażem prac Młodych Ambasadorów Klimatu, na którym Agnieszka Gołębiowska – prezeska Stowarzyszenia M-LAB, Koordynatorka ds. młodzieży i projektów kreatywnych, Zenona Sroczyńska – Kierowniczka Wydziału Kultury, Sportu i Spraw Społecznych oraz Andrzej Stefański – Główny koordynator ds. społecznych Biura Rzecznika Praw Obywatelskich powitali gości
Część drugą rozpoczął wizualno-muzyczny performance z udziałem młodych artystek: Blanki Hardek – fortepian oraz Hanny Pacześniej – skrzypce, które wykonały piękne utwory Fryderyka Chopina oraz Georga Philipa Telemanna do wizualizacji różnych przejawów natury.
Następnie Andrzej Stefański wprowadził zgromadzonych w świat Kopciuszka wykorzystując znaną bajkę jako metaforę zmian społecznych. Razem z Agnieszką Gołębiowską zaprosił młodzież do dyskusji o tym jak mogliby zmienić świat przyjmując rolę Kopciuszka jako iskry zmian, księcia jako włodarza umożliwiającego i wspierającego zmiany, Macochy jako feministki i kobiety wspierającej rozwój seniorów w królestwie oraz Młodej dwórki, która stworzyła Młodzieżową Radę Królestwa.
Po tej rozgrzewce przyszedł czas na debatę w formule long table, której hasłem prowokującym do dyskusji było „Młodzi nie włączają się w kształtowanie lokalnych polityk” – wspólnie szukali odpowiedzi na pytania czy młodzież ma wpływ na zmienianie świata w skali lokalnej i globalnej oraz o tym jak młodzi chcą być włączani w dialog z władzami. Witold Nowak, Zastępca Prezydenta Miasta Konina ds. społecznych zapewnił o otwartości Miasta na głos i pomysły młodych ludzi oraz wspólne działanie. Na scenie pojawili się tancerze z Zespół Taneczny MUZA z Miejski Dom Kultury w Kole Gabriela Kwarcińska, Livia Kujawska, Hania Kwarcińska, Augustyn Brzoski w choreografiach Weroniki Podlasińskiej “Wyższość natury” oraz “Zagrożony gatunek” oraz Niny Jóźwiak “Rozchmurzenie”
Wydarzenie zakończyła wspólna medytacja prowadzona przez Agnieszkę Kwiatkowską – kreatorkę Przestrzeni Mocy, organizatorkę cyklu Spotkań Księżycowych, która poprowadziła zgromadzonych przez wizualizację zanurzenia w przyrodzie.
Patronat nad wydarzeniem objął Rzecznik Praw Obywatelskich oraz Prezydent Miasta Konina Piotr Korytkowski.
Wydarzenie współfinansowane w ramach pilotażowego programu „Mikrogranty 2022” realizowanego przez CKiS Konin.
Projekt finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny .
Więcej o projekcie i kampanii MAK: