Spacerkiem z urbanistą po konińskiej Starówce!

Dlaczego ul. Krzywa jest krzywa? Gdzie jeszcze dziś są ślady murów miejskich? Ile działek jest na pl. Zamkowym? Co wspólnego z Koninem miał prof. Wiktor Zin? To tylko niektóre pytania, na które odpowiedź można było uzyskać w trakcie trzeciego spaceru w ramach projektu „Konińska Starówka tętniąca historią”. Tym razem poprowadził go znany koniński architekt Andrzej Bielewski.

Spacer rozpoczął się od mini-wykładu Andrzeja Bielewskiego w gościnnych progach Domu Zemełki. Architekt przypomniał w jego trakcie niezwykłość układu urbanistycznego starej części Konina. Przyznał także, że na wybór zawodowej przyszłości miał w jego przypadku jeden z odcinków słynnego programu telewizyjnego „Piórkiem i węglem” prof. Wiktora Zina, który stał się później jego wykładowcą, a poświęconego właśnie naszemu miastu.

Mówił także o tzw. osi miasta, która rozciąga się od kościoła pw. św. Ducha na południu, po Most Toruński na północy. Zaskoczył licznie zebranych pytaniem czy wiedzą dlaczego fara nie stoi prostopadle do ulicy 3 Maja? Okazuje się bowiem, że od początku miała być widoczna z każdego punktu najważniejszego traktu. Przeciwnie niż schowana za szkoła talmudyczną bożnic. Spacerując zaś ul. Krzywą przewodnik opisał przypuszczalny przebieg dawnych murów miejskich.

Był to bardzo pouczający spacer, a jego uczestnicy na koniec znów wzięli udział w mini-konkursie z nagrodami oraz dopytywali kiedy będą następne. Organizatorzy, przyznając spore zaskoczenie liczbą uczestników „Spacerów” obiecali, że rozważa w przyszłości możliwość ich kontynuowania. Organizatorami spacerów byli: Fundacja Per Musiciam, Miasto Konin oraz Centrum PISOP, a sfinansował je budżet Miasta Konina w ramach konkursu „Inicjatywa dla Konina”.

Udostępnij na: