XIII Kwesta na renowację konińskich nekropolii

Tegoroczna zbiórka publiczna TPK nr 2022/4799/KS na renowację konińskich nekropolii odbędzie się poprzez datki do puszek na cmentarzach przy ulicy Kolskiej. Zapraszamy kwestarzy i darczyńców! – napisali Organizatorzy Towarzystwo Przyjaciół Konina.
XIII Kwesta TPK na rzecz „Powązek Konina” będzie przeprowadzona jako zbiórka publiczna 1 listopada na cmentarzach przy ulicy Kolskiej w Koninie. Zachęcamy Państwa do wsparcia remontów nagrobków osób zasłużonych wkładając datki do puszek kwestarskich.
W pobliżu grobu A. Zawarzyna, remontowanego z funduszy grobownictwa wojskowego, spoczywa zapomniana filantropka Wanda z Szawłowskich Gorochowa. Po śmierci męża w 1909 r. przez wiele lat dokładała „wdowi grosz” do zbiórek dla żołnierzy i na cele charytatywne. Spoczywa obok męża, Waleriana Gorochowa, rosyjskiego naczelnika poczty w Koninie. Jej obszerny nagrobek z 1938 r. wart jest zachowania.
Ze względu na trwający remont bramy cmentarnej zbiórka będzie utrudniona, ale nasi wolontariusze z puszkami postarają się być w widocznych miejscach, aby wszyscy, którzy zechcą wesprzeć akcję, mogli to uczynić. Pod opieką Towarzystwa jest prawie 30 grobów.
Udostępnij na: