Strażacy mieli pełne ręce roboty…

Z powodu silnego wiatru, który miał miejsce 17 stycznia 2022 r. Stanowisko Kierowania Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Koninie odnotowało 82 zdarzenia (do godz. 8.00, 18 stycznia 2022 r.). Strażacy najczęściej wyjeżdżali do zerwanych oraz uszkodzonych dachów budynków – 47 zdarzeń. W miejscowości Młynek zerwany został dach z budynku hali produkcyjnej, natomiast w Sompolnie z budynku administracyjnego Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych. Pozostałe zdarzenia dotyczące zerwanych lub uszkodzonych dachów dotyczyły prywatnych budynków mieszkalnych i gospodarczych.
33 zdarzenia dotyczyły powalonych drzew na drogach, chodnikach, liniach energetycznych oraz budynkach. Ponadto w dwóch przypadkach silny wiatr zerwał linie energetyczne.
Na szczęście obyło się bez osób poszkodowanych.

Mnie wczoraj złe licho pokusiło na wyjazd do Kalisza, nagle zachmurzyło się, zrobiło szaro i runęła na nas masa śniegu, niby gradu czy zamrożonego deszczu w ilości przerażającej, zaczęło grzmieć, potem błyskać, w swym prawie 47 letnim życiu nie kojarzę burzy zimą, w momencie jezdnia zamieniła się w lodowisko, ABS szalał, zjeżdżając z małego wzniesienia przypomniałem sobie jazdę na sankach, po swej prawicy minąłem w pewnym momencie pojazd nauki jazdy zapamiętam przerażoną twarz kursantki i tańczące auto. Gdy pojawiła się możliwość zjechania na parking i przeczekania tej nawałnicy białego szaleństwa skorzystałem z niej…

Po 15 minutach wszystko ucichło, zaczęło wychodzić słońce, a białe szaleństwo zaczęło topnieć!

Ten chwilowy atak żywiołu przypomniał mi jacy malutcy jesteśmy wobec żywiołów, niby konstruujemy rakiety, promy kosmiczne, ale nasza pazerność i konsumpcjonizm będą tylko wzmagać takie zjawiska pogodowe wobec których jesteśmy bezradni, możemy tylko usuwać ich skutki!

Tomek Biedziak

Zdjęcia i raport: KM PSP KONIN

Udostępnij na: