Świat czystszy jest piękniejszy, chcemy być eko!

2 czerwca wybrałem się z klasą 1 A z „Ósemki” w odwiedziny do Miejskiego Zakładu Gospodarki Odpadami Komunalnymi Sp. z o. o. w Koninie przy ulicy Sulańskiej 13.

Przywitał nas osobiście Henryk Drzewiecki – Prezes MZGOK Sp. z o. o. w Koninie wraz z  Magdaleną Kowalczyk – Kierownikiem Działu Ochrony Środowiska i Obsługi Klienta i Renatą Tomczak – Specjalistą ds. Rozliczeń i Ewidencji Odpadów.

Porozmawialiśmy o sensie prowadzenia selekcji odpadów w każdym gospodarstwie domowym i okazało się, że dzieci są najlepszymi obserwatorami i edukatorami dorosłych i to w nich jest nadzieja na lepszy i czystszy świat. Prezes Drzewiecki pochwalił się działaniami proekologicznymi jakie prowadzi jego zakład, rozbudową pasieki pszczół, które z powodzeniem bytują na terenie zakładu będąc żywym wskaźnikiem czystości powietrza w okolicy, budową hoteli dla owadów i wieży z budkami lęgowymi dla jerzyków.

Po obejrzeniu filmu edukacyjnego o segregacji i przetwarzaniu odpadów oraz zasadach bezpieczeństwa podczas zwiedzania zakładu ruszyliśmy na wycieczkę by zobaczyć jak to wszystko wygląda w praktyce.

Po chwili ubrani w kamizelki odblaskowe z kaskami na głowach trafiliśmy pod skrzydła Szymona Kocioruby – Głównego  Technologa Gospodarki Odpadami w zakładzie, który oprowadził nas po kompostowni i wytłumaczył cały proces przetwarzania bioodpadów w zakładzie, od przysłowiowej ogryzki od jabłka, która z czasem pod wpływem odpowiednich procesów zamieni się w bardzo wartościowy produkt jakim jest MAGNO HORTIS, będący znakomitym ulepszaczem do naszych zieleńców. Po drodze oglądaliśmy skansen ze starymi maszynami rolniczymi uratowanymi przez zakład przed utylizacją, odnowione cieszą oko świadcząc o dawnych czasach.

Kolejnym przystankiem na mapie naszej wycieczki był PSZOK czyli Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, w to miejsce bezpłatnie może przywieźć stare opony, meble, odpady poremontowe, gruz, szkło zbrojone, zużyty sprzęt AGD, RTV, komputerowy każdy mieszkaniec Konina. To miejsce powinno być ostatnim przystankiem dla naszych starych mebli, tapczanów czy foteli, a nie nasze piękne lasy czy jeziora, gdzie niestety wielu z nas pod osłoną nocy wyrzuca swoje odpady narażając się na wysokie kary i niesławę w przypadku przyłapania na gorącym uczynku czy też złapania się w obiektyw fotopułapki.

Następnie trafiliśmy do sortowni odpadów pod skrzydła jej kierownika Dariusza Cieplińskiego, który pokazał nam gdzie trafiają nasze posegregowane odpady, jak wygląda proces rozpakowania ich z worków które trafiły z domów jednorodzinnych, widzieliśmy jak taśmociągiem trafiają na ręczną linię sortowniczą, gdzie 10 osobowa załoga ręcznie kończy proces segregacji.

Największą atrakcją dla dzieci było jednak spotkanie i wspólne zdjęcia ze Spalarkiem, maskotką zakładu.

Podsumowując, była to bardzo atrakcyjna i mądra wycieczka do zakładu, który jest liderem w swojej branży, mam ogromną nadzieję, że odwiedzający zakład dzieci będą ambasadorami niosącymi potrzebę segregacji odpadów i dbałości o środowisko naturalne, tak byśmy pozostawili świat czystszym niż go zastaliśmy!

Na końcu warto podziękować konińskiemu PKS, który świadczył usługę wynajmu autokaru za miły i bezpieczny transport nowoczesnym autokarem, a prezesowi i pracownikom MZGOK za możliwość zwiedzania zakładu, poświęcony czas, miłe i mądre upominki edukacyjne.

Udostępnij na: