Warto poznać harmonogram festiwalu!

Coraz bliżej festiwalu Klimatyczna Rewolucja w Koninie! To pierwsze takie wydarzenie w naszym mieście.

-Ponad 40 wykładów, happeningów w różnych częściach miasta, znakomici goście, udział kilkuset uczestników, patronaty ważnych instytucji np. UNICEF Poland czy WWF Polska, a także lokalnych mediów – tak będzie wyglądał festiwal.
Brawa dla młodych ludzi z Młodzieżowej Rady Miasta Konina, Młodych Ambasadorów Klimatu i M-LAB, którzy wymyślili i przygotowują Klimatyczną Rewolucję! – skomentował prezydent Korytkowski.

Prawie 50 wydarzeń w różnych częściach miasta, około 400 uczestników z regionu i z Polski – imponująco zapowiada się pierwszy koniński Festiwal „Klimatyczna Rewolucja”. Tematyka będzie różnorodna, będzie m.in. o elektrowni jądrowej, kuchni planetarnej, fake newsach w tematyce zmian klimatycznych, sztucznej inteligencji, a na finał  – piknik klimatyczny. Wydarzenie odbędzie się w dniach 14-16 czerwca.

– Naszym głównym celem jest podniesienie świadomości młodych ludzi na temat zmian klimatycznych i zainspirowanie ich do podejmowania pozytywnych działań na rzecz klimatu. Festiwal obejmuje wydarzenia zlokalizowane w różnych miejscach miasta, w  różnych instytucjach oraz w otwartej przestrzeni miejskiej: warsztaty, dyskusje, rzetelną wiedzę o klimacie, spotkania z ekspertami, ale również zabawę i nieszablonowe podejście do edukacji – wyjaśnia Agnieszka Gołębiowska, Koordynatorka ds. młodzieży i projektów kreatywnych w Urzędzie Miejskim w Koninie. Uczestnicy to głównie młodzież z Konina i Wielkopolski Wschodniej, ale też goście z całej Polski: uczniowie szkół ponadpodstawowych i wyższych, członkowie/członkinie organizacji studenckich i pozarządowych oraz osoby zainteresowane tematyką środowiska, energetyki, odpadów. – Wydarzenia będą interaktywne i dążymy też do tego, by nie były zbyt długie, aby dostosować całość pod potrzeby i preferencje młodzieży. Będą to między innymi: warsztaty, debaty, spotkania, wystąpienia, gry, spacery, warsztaty kulinarne, spektakle, projekcje filmów czy animacje w przestrzeni miejskiej. Festiwal będzie odbywał się między innymi w Konińskim Domu Kultury, Miejskiej Bibliotece Publicznej, Lokalu M-LAB, Sadzie Miejskim, Bulwarze Nadwarciańskim, Ratuszu Miejskim oraz Domu Zemełki – dodaje Gołębiowska.

Wydarzenia będą podzielone na 4 obszary tematyczne:

Klimat (wyzwania, polityka, edukacja, aktywizm) Odpady (zero waste, recykling, redukcja, segregacja) Energia (transformacja energetyczna, energia z atomu) Środowisko (przyroda, bioróżnorodność, woda) Program wydarzenia przewiduje m.in.: Warsztat Resilient Cities Project prowadzony przez Comparative Research Network z Berlina;

Warsztat metodą Design Thinking: “Miasto zrównoważone – czyli jakie?” – dr Jakub Zasina, dr Agnieszka Rzeńca z Uniwersytetu Łódzkiego; Prezentację interaktywną o fake news’ach klimatycznych prowadzony przez Youth and Environment Europe z Pragi;

Warsztaty doświadczalne prowadzone przez Poznański Park Naukowo-Technologiczny; Grę o edukacji klimatycznej prowadzoną przez Centrum Edukacji Obywatelskiej; Wykład “Kogo potrzebujemy w elektrowniach jądrowych?” prowadzony przez dr inż. Pawła Gajdę z Akademii Górniczo-Hutniczej; Warsztaty związane z kuchnią klimatyczną i dietą planetarną – WWF Polska oraz przyrodniczka Justyna Szerechan-Orchowska;

Elementy integracyjne, wspólna gra Fortitude Larp for Climate autorstwa Fundacji Edukacyjnej Nausika. Uroczyste otwarcie festiwalu odbędzie się 14 czerwca 2024 roku w godzinach od 10:00 do 13:00 w sali widowiskowej Konińskiego Domu Kultury, znajdującej się przy placu Niepodległości 1.

Natomiast zamknięcie festiwalu odbędzie się w formie pikniku muzycznego w dniu 16 czerwca 2024 roku w godzinach od 17:00 do 19:00 na skwerze przed Konińskim Domem Kultury. Festiwal realizowany jest przez Miasto Konin w partnerstwie ze Stowarzyszeniem M-LAB i grupą Młodych Ambasadorów Klimatu oraz we współpracy z wieloma renomowanymi instytucjami, takimi jak: UNICEF Polska, Poznański Park Naukowo Technologiczny, Youth and Environment Europe, Comparative Research Network, Centrum Edukacji Obywatelskiej czy WWF Polska.

Wydarzenie cieszy się także honorowym patronatem Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Rzeczniczki Praw Dziecka, Rzecznika Praw Obywatelskich, Prezydenta Miasta Konina oraz UNICEF Polska.

Udostępnij na: