Warto znać Ich nazwiska i się pokłonić!
W 83. rocznicę wydarzeń z 10 listopada 1939 roku uroczyście odsłonięto tablicę z nazwiskami ofiar niemieckiej egzekucji na mieszkańcach Konina i okolicznych gmin: Krzymowa, Kleczewa, Koła, Grodźca, Kazimierza Biskupiego, Kramska, Sompolna, Wilczyn, Ślesina, Skulska i Witkowa.
Niemcy chcąc zgasić ducha niepodległościowego w Polakach rozpoczęli aresztowania członków organizacji patriotycznych, osoby biorące udział w walkach obronnych, przedstawicieli inteligencji, powstańców, by w przeddzień Narodowego Święta Niepodległości wywieźć osadzonych w konińskim więzieniu i katowni Gestapo, mieszczącej się w byłej willi burmistrza Grętkiewicza na teren cmentarza żydowskiego i nad przygotowanym wcześniej dołem śmierci pozbawić ich życia strzałem w tył głowy! Dobijając Ich kolbami swych karabinów, miażdżąc Ich czaszki! Tak gaszono ducha Narodu Polskiego!
Warto się zatrzymać przed pylonem z Ich nazwiskami, przeczytać je i się pokłonić, bo nie znaleźli się tam przypadkiem, a zapłacili swą krwią za swój patriotyzm i miłość do Polski, Ich katów nazwano wreszcie jak trzeba, bo 1 września 1939 roku na Polskę napadli Niemcy, a nie faszyści hitlerowscy!
Zaproszenie na uroczystość wystosowali Dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu Rafał Reczke oraz Prezydent Miasta Konina Piotr Korytkowski którego reprezentował Zastępca Prezydenta Miasta Witold Nowak.
Swoją obecnością zechcieli upamiętnić ten dzień i to miejsce zaproszeni goście: Wojciech Chałupka – Naczelnik Biura Upamiętnienia Walk i Męczeństwa IPN w Poznaniu oraz Tomasz Ceglarz z IPN w Poznaniu, kombatanci i przedstawiciele organizacji i stowarzyszeń kombatanckich, Radni Miasta Konina, wójtowie, burmistrzowie i przedstawiciele gmin powiatu konińskiego, prezesi miejskich spółek, rodziny ofiar tragedii z 10 listopada 1939 r., mieszkańcy Konina, społeczność Goranina, która w szczególny sposób dba o pamięć 9 ofiar egzekucji ze swojej miejscowości.
Po odsłonięciu tablicy złożono kwiaty i zapalono znicze.