Alex Dancyg o wojnie, socjalizmie i życiu w kibucu

Alex Dancyg, Żyd bardzo mocno podkreślający swoje polskie korzenie, historyk, spadochroniarz, edukator, znawca i miłośnik sportu kolejny raz odwiedził Konin. Ma tu wielu znajomych. W środę (5 października) spotkał się między innymi z uczniami Zespołu Szkół Górniczo-Energetycznych i w Miejskiej Bibliotece Publicznej.

Konińscy znajomi Alexa Dancynga, znanego z niestrudzonej pracy u podstaw w ramach projektów izraelskiego Instytutu Yad Cashem dotyczących dialogu polsko-żydowskiego t nauczyciele, którzy przebywali w tej instytucji na kilkutygodniowych kursach. Tam zawsze trafiali „w objęcia” niezwykłego człowieka – warszawiaka, podkreślającego to z wielką dumą, orędownika dialogu, mieszkańca kibucu Nir Oz, w którym zawiaduje nawadnianiem, byłego spadochroniarza i uczestnika wojen prowadzonych przez Izrael, znakomicie zorientowanego w sportowych niuansach nie tylko izraelskich drużyn, ale zakochanego w polskim sporcie.

Charakteryzuje go też niebanalne spojrzenia na człowieka i świat. Poznać to można było zarówno z wypowiedzi na spotkaniu z młodzieżą szkolną jak i dorosłymi. Na przykład o sztucznych różnicach między ludźmi: – Różnica pomiędzy DNA człowieka i szympansa, to tylko 1 procent. Pomiędzy Polakiem i Żydem, jak i pomiędzy innymi ludźmi na świecie, nie ma żadnej różnicy. Nasze DNA są takie same i płynie w nas taka sama krew. O równości: – Komunizm, gdy społeczeństwo jest biedne, nie ma przyszłości. Socjalizm może się udać tylko, gdy społeczeństwo jest bogate. Wtedy każdy może podzielić wszystkim po równo i dać im to, czego oni potrzebują. O religii: – Coś jest tajemnicą, której nie możemy rozwiązać, gdy mówimy o powstaniu świata i człowieka.

Alex Dancyg bardzo chwalił młodzież polską i jej nauczycieli. Także tradycyjną polską gościnność, podkreślając, że od niej nie odwykł i traktuje ją jako rzecz normalną. Obiecał także, że jeśli tylko los pozwoli na pewno jeszcze przyjedzie do Konina. Być może ze swoim synem, znakomitym śpiewakiem.

Źródło zdjęć i tekstu: www.konin.pl

Udostępnij na: