Z wizytą w ogrodzie sensorycznym…
Skorzystałem z zaproszenia Dziennego Domu Pomocy Społecznej dla Osób Starszych w Koninie do odwiedzin ich ogrodu sensorycznego. To bardzo ważne dla nich miejsce, które tworzą z ogromną pasją i zaangażowaniem przy wsparciu firm, osób prywatnych i młodzieży szkolnej. Swoje wsparcie logistyczne dorzuciła nasza spółka miejska PGKiM, MZGOK podarował sadzonki traw i ulepszacz do gleby MAGNO HORTIS. To świetne miejsce dające seniorom poczucie bezpieczeństwa, możliwość wyciszenia i kontaktu z naturą. Jesteśmy nadal w mieście, ale na uboczu, czuć tu spokój i czas płynie wolniej! To znakomite miejsce, gdzie organizuje się integracyjne spotkania międzypokoleniowe z dziećmi z przedszkoli i młodzieżą szkolną, gdzie przy ognisku, pieczeniu kiełbasek, wspólnym śpiewie i rozmowach tworzy się niezwykła więź międzyludzka, ważna dla naszych seniorów i tych młodszych uczestników. Ważne by uczyć ich współistnienia z osobami w podeszłym wieku i uwrażliwiać na ich potrzeby.
Jeśli i ty chcesz dorzucić swoją cegiełkę by to miejsce piękniało w oczach to nie czekaj, podaruj im cebulki, sadzonki kwiatów czy krzewów ozdobnych, chcesz pomóc w pracach ogrodowych, a może grasz na gitarze, akordeonie i chcesz umilić czas i podzielić się swoim talentem ze seniorami, tak czy owak przyjmą cię z otwartymi ramionami!
Tak piszą o sobie: „Dzienny Dom Pomocy Społecznej dla Osób Starszych w Koninie działa od ponad 30 lat otaczając opieką konińskich seniorów. Z placówki korzysta 30 osób w podeszłym wieku z różnymi schorzeniami. Od 2022 roku personel wraz z uczestnikami przy wsparciu rzeczowym konińskich firm i pracy wolontariuszy ze szkół ponadpodstawowych tworzy ogród sensoryczny dla seniorów dziennych placówek mieszkańców Domu Pomocy Społecznej, dzieci i młodzieży .
Ideą naszego ogrodu są funkcje terapeutyczne jakie spełnia dla zwiedzających. Głównym zadaniem jest pobudzenie wszystkich 5 zmysłów wzroku słuchu węchu, smaku i dotyku rośliny które się tutaj znajdują są bezpieczne, Unikaliśmy roślin nieznanych które mogłyby tworzyć potencjalne zagrożenie dla naszych seniorów Podczas tworzenia ogrodu posiłkowaliśmy się wiedzą ekspertów zdobytą na szkoleniach jak i również doświadczeniami ogrodniczymi naszych uczestników.
Nasz ogród podzielony jest na sfery zgodnie z przyporządkowanymi do nich zmysłami, podróż po kąciku sensorycznym rozpoczynamy przy kwietnej łące pobudzającej zmysł węchu i wzroku. Za nią znajdują się hotele dla zapylaczy owady mają pożywienie, a my zapylone kwiaty. Kolejna sfera to sfera smakowa a w niej warzywa zioła oraz krzewy owocowe między innymi jeżyna bezkolcowa porzeczka agrest i maliny. Następnie przechodzimy do sfery słuchu, który pobudzać będą szumiące trawy ozdobne oraz listki posadzonej brzozy. Wszystkie rośliny będzie można dotknąć przez co ogród spełnia swoją funkcję we wszystkich aspektach.
Wraz z seniorami planujemy przygotować kolorowe piktogramy obrazki informujące co to za roślina oraz jakie funkcje spełnia w naszym ogrodzie.
Przy kąciku sensorycznym znajduje się altana miejsce w którym można odpocząć i zrelaksować się na łonie natury. Trwają prace nad siedziskami dostosowanymi do możliwości seniorów altana wyłożona jest kostką co umożliwia podjazd wózków inwalidzkich. Dla spacerujących będzie przygotowana ścieżka sensoryczna o różnym podłożu. Tworzymy miejsce, gdzie seniorzy będą mogli się wyciszyć odprężyć oraz rozwijać swoje zainteresowania ogrodnictwem.
Większość Seniorów korzystających z Dziennego Domu to mieszkańcy bloków , gdzie prowadzenie własnych ogródków jest mocno utrudnione. Tworzymy miejsce przyjazne dla wszystkich pokoleń , które daje możliwość realizacji pasji ogrodniczych, znakomicie sprawdza się podczas zajęć edukacyjnych z przedszkolakami, pozwala na organizację spotkań
Jeśli jesteś osobą w podeszłym wieku lub znasz seniora sąsiadkę, sąsiada, ciocię, wuja, mamę tatę, którzy mogą czuć się samotni. Skontaktuj się z nami pod numerem 601 981 093. Zapraszamy”
Kolejnego dnia przyszedł czas na pracę w ogrodzie, dobrze wiedzą, że bez pracy nie ma kołaczy.
Tak napisali na swoim fanpage i okrosili zdjęciami: