,,Zielony i Pasywny Amfiteatr” – wybrano pierwszą koncepcję!

Wczoraj o godzinie 17.00 w Konińskim Domu Kultury w Koninie odbyły się konsultacje społeczne dotyczące wyboru koncepcji modernizacji konińskiego amfiteatru, wzięli w nich udział przedstawiciele Autorskiej Pracowni Architektonicznej Jacka Bułata z Poznania, zastępca prezydenta Konina Witold Nowak i mieszkańcy.

Podczas dyskusji w mediach społecznościowych oraz wczorajszego spotkania większość zainteresowanych osób wskazała na pierwszą koncepcję z płaskim, zielonym dachem. Po podsumowaniu dyskusji właśnie ta koncepcja została zaopiniowana przez zespół roboczy do dalszych prac.

Ta koncepcja z ostrym i regularnym kształtem dachu nawiązuje do dominującej w tej części miasta architektury modernistycznej, żelbetowa konstrukcja będzie tańsza w budowie, późniejszej eksploatacji, a także znacznie trwalsza od konkurencyjnej wizualizacji i stanie się nowoczesną wizytówką naszego miasta. Zwycięska koncepcja lepiej wpisuje się w projekt Zielonych Korytarzy Miejskich realizowanych z funduszy norweskich, poza funkcją amfiteatru ma również kolejny ciekawy smaczek na zielonym dachu powstanie taras widokowy na dolinę Warty z którego będą mogli korzystać spacerujący w okolicy mieszkańcy, dostaniemy się na niego za pomocą wind zamontowanych w wieżach. Będzie na nim można organizować mniejsze kameralne imprezy czy kino plenerowe, tych ciekawych dodatków nie oferowała konkurencyjna wizualizacja.

Widownia jest przewidziana na około 3270 niezależnych miejsc siedzących, projekt ma uwzględniać potrzeby osób niepełnosprawnych i dawać możliwości organizacji dużych wydarzeń kulturalnych na miarę XXI wieku!

Przyznam szczerze, że nie byłem ogromnym entuzjastą modernizacji amfiteatru w naszym mieście, ciągle z tyłu mojej głowy pojawiały się wątpliwości, czy ze względu na sentyment do imprez z lat minionych warto zaangażować w ten pomysł tak ogromną górę pieniędzy ( około 50 milionów złotych), czy ludzie zajmą te miejsca na trybunach, czy obiekt się utrzyma, ale po wczorajszym spotkaniu miejsce obaw wypełniła nadzieja, że ten projekt wiele da naszemu miastu, że to nie tylko amfiteatr z zadaszeniem, ale piękna wizytówka naszego miasta pięknie wkomponowana w Zielone Korytarze Miejskie, jeśli dodać do tego planowaną kładkę na Wyspę Pociejewo i mające tam powstać baseny geotermalne to zaczyna się robić ciekawie. Konin to fajne miasto z licznymi atrybutami i jeśli będzie nowocześnie i dobrze zarządzane to może powstanie jak feniks z popiołów i będziemy z niego dumni!

Żeby się nam zaczęło udawać musimy zacząć wierzyć w Konin, wspólnie przyciągać myślami i marzeniami dobro do miejsca w którym żyjemy, jeśli zasiejemy optymizm to i zaczniemy zbierać jego plony! Ja wierzę!

Pełna dokumentacja techniczna ,,Zielony i Pasywny Amfiteatr” wraz z pozwoleniem na budowę ma zostać wykonana do końca tego roku, pozwoli to na ubieganie się o środki zewnętrzne i wsparcie ze środków rządowych.

 

Udostępnij na: