105. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego

Kwiaty i znicze złożyli dziś na mogiłach ośmiu Powstańców Wielkopolskich zastępcy prezydenta Konina: Witold Nowak i Paweł Adamów. To już konińska tradycja, że 27 grudnia – w Narodowym Dniu Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego – reprezentacja władz miasta oddaje cześć powstańcom spoczywającym na trzech konińskich cmentarzach.

– Wschodnia Wielkopolska nie była areną walk powstańczych, ale wśród walczących w powstaniu byli mieszkańcy tej części regionu bądź ci, którzy później się tutaj osiedlili. Pamięć ich wszystkich chcemy i powinniśmy czcić. Jesteśmy częścią Wielkopolski i jest to dla nas ważne wydarzenie – tym bardziej, że – w przeciwieństwie do innych narodowościowych zrywów – ta batalia była wygrana i dlatego warto o tym przypominać – podkreślił zastępca prezydenta Witold Nowak.

Bohaterowie powstania spoczywający na konińskich cmentarzach: Tadeusz Geras, Tadeusz Nalewalski, Mikołaj Kmiecik, Czesław Joachimiak, Stanisław Zieliński, Franciszek Łechtański, Telesfor Kukułka, Czesław Świtała.

Powstanie Wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 r. Trwało 52 dni i było wyrazem niezwykłego obywatelskiego zjednoczenia przekutego w walkę o wolność i niepodległość kraju. Jeszcze dzisiaj – w ramach treningów i ćwiczeń dotyczących systemów alarmowania oraz w celu upamiętnienia 105. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego – o godz. 16:40 w Koninie rozlegnie się dźwięk syren.

Źródło zdjęć i tekstu: www.konin.pl

Udostępnij na: