25-lecie Akademii Nauk Stosowanych w Koninie

Wykłady, debaty, pokazy, warsztaty, konkursy i konsultacje, ale przede wszystkim spotkania z absolwentami i wspomnienia – oficjalne i mniej oficjalne, wypełniły wydziałowe obchody związane z tegorocznym jubileuszem 25-lecia Akademii Nauk Stosowanych w Koninie.

Główne uroczystości zaplanowano na 16 czerwca 2023 r., bowiem tego dnia ćwierć wieku temu ukazało się rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie powołania Wyższej Szkoły Zawodowej w Koninie – taka była pierwsza nazwa naszej uczelni.

Wydziałowe uroczystości poprzedzały tę ogólnouczelnianą. Oprócz absolwentów, wykładowców i studentów zaproszono na nie uczniów szkół średnich z Konina i regionu, by zachęcić ich „dobrym przykładem” do studiowania u nas i korzystania z dobrodziejstw programu Erasmus.

Każdy z trzech wydziałów: Wydział Nauk Ekonomicznych i Technicznych (13 czerwca), Wydział Nauk Humanistycznych i Społecznych (14 czerwca) oraz Wydział Nauk o Zdrowiu (15 czerwca) przedstawił swoją historię, szczególnie prowadzonych przez siebie kierunków, zilustrowaną zdjęciami wydobytymi z kronik, starych numerów uczelnianego magazynu („Biuletyn”, „Szkiełkiem i Okiem”) i elektronicznych zasobów uczelni, ale też prywatnych albumów.

Wiele z tych kierunków przetrwało od 1998 roku, niektóre uległy przekształceniu, inne skończyły działalność. Zostali jednak absolwenci, którzy chętnie opowiadali jak studiowało się 25 czy 20 lat temu, jak potoczyły się ich losy, czy ich kariera zawodowa jest zgodna z ukończonymi studiami. Słychać było wiele konwencjonalnych wspomnień i pochwał, ale były też mniej typowe i takie bardziej od serca: „Fajnie zobaczyć znajome twarze, kiedy się tu wraca”, „Wykładowcy umieli podejść do największych leni”, „Kiedy była taka potrzeba, jeden z egzaminów zdałam na balkonie podczas letniego obozu w Wąsoszach”, „Podczas dnia adaptacyjnego usiadł obok mnie jakiś zupełnie obcy gość i stał się moim przyjacielem nie tylko na czas studiów, ale i po nich”.

16 czerwca 2023 roku w Centrum Wykładowo-Dydaktycznym ANS w Koninie przy ulicy ks. Jerzego Popiełuszki 4 odbyła się uroczysta gala z okazji 25-lecia Uczelni! Był to czas na wspomnienia drogi jaką przeszła Akademia Nauk Stosowanych w Koninie od 1998 roku, ludzi którzy związali swoje losy z konińską uczelnią i ją współtworzyli, ludzi, którzy już odeszli. Był to czas by pochwalić się osiągnięciami uczelni, bazą dydaktyczną i dalszymi planami rozwoju.

Swoimi występami galę uświetnili absolwenci uczelni, a po zakończeniu części oficjalnej na gości czekał ogromny tort i lampka szampana, którą wznieśli toast za dalszy pomyślny rozwój naszej konińskiej uczelni i odśpiewali 100 lat Jubilatce!

W artykule wykorzystano materiały i zdjęcia ANS w Koninie oraz własne.

Udostępnij na: