Młodzi aktywiści klimatyczni jednoczą siły!
20 września 2023 roku odbyło się wyjątkowe wydarzenie online, które zgromadziło ponad 100 uczestników o różnym wieku i z różnych środowisk. Youth Climate Changemakers Gathering, czyli Spotkanie Młodych Aktywistów Klimatycznych, było miejscem, gdzie uczestnicy mieli okazję rozmawiać o przyszłości naszej planety w kontekście trwającego na świecie kryzysu klimatycznego. Gościem specjalnym był profesor nauk o ziemi Szymon Malinowski z Instytutu Geofizyki Uniwersytetu Warszawskiego, przewodniczący zespołu doradczego ds. kryzysu klimatycznego przy Prezesie Polskiej Akademii Nauk. Organizatorem spotkania byli Młodzi Ambasadorzy Klimatu ze Stowarzyszenia M-LAB w Koninie, a wydarzenie odbyło się pod patronatem UNICEF Polska, Rzecznika Praw Obywatelskich oraz Samorządu Miasta Konina.
„Cieszę się, że organizatorami spotkania są Młodzi Ambasadorzy Klimatu z Konina, których znamy z którymi mieliśmy okazję się spotkać jako UNICEF Polska. – powiedziała podczas otwarcia pani Renata Bem, Dyrektor Generalna UNICEF Polska – Cieszę się, że dzieje się to w Koninie, w mieście które uczestniczy w programie UNICEF Miasto przyjazne dzieciom, ubiega się o ten tytuł i ma już na swoim koncie bardzo wiele osiągnięć jeżeli chodzi o włączanie młodych ludzi w proces tworzenia miejskiej polityki klimatycznej.”
Spotkanie miało na celu podjęcie dialogu na temat dwóch kluczowych zagadnień: skutecznego działania na rzecz klimatu i wpływu młodzieży na decyzje klimatyczne.
„Cieszę się, ze rozmowa o tym jak zmieniać świat odbywa się z udziałem młodych ludzi. – dodał pan Marcin Wiącek, Rzecznik Praw Obywatelskich. – Urząd Rzecznika Praw Obywatelskich jest do Waszej dyspozycji. Możecie liczyć na nasze wsparcie, zgłaszać problemy i propozycje, które będziemy wykorzystywać i kierować do odpowiednich instytucji publicznych.”
Podczas spotkania dużo mówiono o ważności działania razem i współpracy wszystkich grup wiekowych. Hasło przewodnie brzmiało: „Razem tworzymy przyszłość i kolorujemy ją na zielono!” i symbolizowało wspólne zaangażowanie w tworzenie rozwiązań dla klimatu.
„Nie tylko teoria i słowa były głównym punktem programu. Wydarzenie dostarczyło praktycznych rozwiązań i pomysłów na działania, które wypracowywane były wspólnie w dialogu różnych grup społecznych, zarówno młodzieży, samorządowców, jak i starszych osób, które zjednoczył wspólny cel – obrona klimatu. – powiedziała Agnieszka Gołębiowska, koordynatorka projektu MAK.
Spotkanie pełne było pozytywnej energii i wartościowych dyskusji, i przeprowadzone było metodą „Open Space Technology”, która umożliwiła uczestnikom wspólne podejmowanie decyzji – sami tworzyli agendę spotkania i organizowali się w grupy robocze wokół wybranych zagadnień. Podczas spotkania poruszono różnorodne kwestie, takie jak edukacja klimatyczna, dezinformacja, oszczędzanie zasobów, energia jądrowa oraz rola młodzieży i wartości w polityce klimatycznej. Raport z podsumowaniami dyskusji ukaże się w najbliższym czasie.
Jak podsumowała jedna z uczestniczek:
„To była ciekawa forma konferencji. Mogliśmy dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy, poznać nowych ludzi i wymieniać się pomysłami.”
Wydarzenie stanowiło kulminację projektu MAK, ale to nie koniec ich działań.
„Cieszę się, że na zwieńczenie projektu MAK doszło do tak dużego spotkania i liczę na to, że to co się wydarzyło w ciągu trwania projektu zostanie przeniesione na później i aktywność MAK będzie skutkowała dalszymi działaniami w przyszłości” – powiedział Piotr Korytkowski, Prezydent Miasta Konina.