Z wizytą w Portugalii!
W dniach 9-11 kwietnia z kolei odbyła się wizyta studyjna, w której wzięli udział Prezydent Miasta Konina Piotr Korytkowski, Starosta Powiatu Konińskiego Katarzyna Fryza, Starosta Powiatu Słupeckiego Marek Dąbrowski, Starosta Powiatu Kolskiego Robert Kropidłowski, Sekretarz Powiatu Tureckiego Kamila Majcherek-Klimas, Starszy Cechu Rzemiosł Różnych w Koninie Marek Skoraszewski, Dyrektor Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Koninie Andrzej Budny, Zastępca Dyrektora CWRKDiZ oraz Kierownik projektu Arleta Jaśniewicz, Wiceprezes Berlink Francesco Di Bello, Prezes Mobility Friends Nuno Varajao Barbosa oraz koordynatorki Selena Moyano Jimenez, Erica Lopes Marques, Rita Alves i doradcy zawodowi Anna Koziarska i Przemysław Trawczyński.
Program wizyty studyjnej był bardzo bogaty. Obejmował liczne sesje tematyczne, podczas których prowadzone były dyskusje na temat organizacji i obecnych wyzwań systemów kształcenia zawodowego w Polsce, RFN i Portugalii. Uczestników szczególnie interesowały takie tematy jak: kształcenie praktyczne i dualne uczniów, ścieżka awansu zawodowego i zatrudnianie nauczycieli, szkolenie nauczycieli zawodu oraz współpraca publicznych placówek KSZ z sektorem prywatnym.
Dla przedstawicieli samorządów szczególnie inspirujące okazało się spotkanie z Przewodniczącym Rady Gminy Braga Ricardo Rio oraz Dr Francisco Pereira, Członkiem Zarządu Miejskiego Wydziału Edukacji i Kultury w Barcelos. Uczestnicy mogli uzyskać informacje o wyzwania i osiągnieciach lokalnych samorządów w obszarze zarządzania oświatą, w szczególności w takich aspektach jak dostosowanie programów nauczania do rynku pracy, inwestycje czy kwestie równych szans w dostępie do edukacji. Praktyczne aspekty organizacji kształcenia zawodowego uczestnicy wizyty mogli pozna dzięki zaproszeniu do ETG- Escola de Tecnologia e Gestão, której misją jest edukacja włączająca a celem, jak najlepsze przygotowanie absolwentów do podjęcia pracy w zawodzie projektanta mody, fotografa, informatyka, szefa kuchni, grafiki komputerowej i programowania. Szkoła kładzie duży nacisk na kształcenie praktyczne.
Przy okazji wizyty uczestnicy mogli zapoznać się z dziedzictwem kulturowym północnej Portugalii, zwiedzając starówkę Bragi, Sanktuarium Bom Jesus w Bradze, tradycyjny jarmark w Barcelos oraz przez chwilę poczuć atmosferę klimatycznego Porto. Gospodarze natomiast zadbali aby goście z Polski i Niemiec spróbowali kilku przysmaków lokalnej kuchni.
W kontekście zachodzących w regionie Wielkopolski Wschodniej zmian i związanych z nimi wyzwań w sektorze edukacji i rynku pracy, wymiana doświadczeń z portugalskimi i niemieckimi partnerami z pewnością będzie inspiracją do podejmowania innowacyjnych działań w tych obszarach.
(Zdjęcia oraz tekst – Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Koninie)