Aby choinka się świeciła, a nie paliła. Warto posłuchać konińskich strażaków.

Konińscy strażacy przypominają o czym należy pamiętać, aby święta Bożego Narodzenia były bezpieczne.

Najczęściej do pożarów w okresie przedświątecznym dochodzi z powodu nierozwagi, pośpiechu lub zaniedbania. Przygotowując świąteczne potrawy nie należy zostawiać ich bez nadzoru na włączonym gazie czy kuchence elektrycznej. Pozostawienie bez dozoru rozgrzanych urządzeń elektrycznych (kuchenek elektrycznych, piekarników i opiekaczy), a także przeciążenia instalacji elektrycznej, spowodowane włączeniem nadmiernej ilości odbiorników elektrycznych, są najczęstszymi przyczynami pożarów.

Dekorując świątecznymi ozdobami i lampkami mieszkania czy domy należy mieć na uwadze bezpieczeństwo własne, rodziny i sąsiadów. Zewnętrzne świąteczne oświetlenie domu i stojących w ogrodzie świerków, jodeł czy krzewów może okazać się niebezpieczne w przypadku, gdy nie jest przystosowane do używania w warunkach zewnętrznych. Kolorowe lampki nie mające odpowiedniej izolacji mogą po namoknięciu na deszczu czy śniegu spowodować zwarcie instalacji elektrycznej lub porażenie prądem. Nie należy pozwalać na odpalanie „zimnych ogni” przez dzieci bez nadzoru osób dorosłych, gdyż wytwarzają one wysoką temperaturę i mogą spowodować pożar bądź oparzenia. Pamiętajmy też, aby zawsze trzymać zapałki i zapalniczki w miejscu niedostępnym dla dzieci.

Drzewko choinkowe w domu należy ustawić w bezpiecznej odległości od kominków, pieców, grzejników itp. oraz zasłon i firanek. Zarówno naturalna jak i sztuczna choinka są materiałami łatwopalnymi. Na choinkach nie należy zapalać świeczek palących się otwartym ogniem. Świeczek i świeczników nie należy również ustawiać zbyt blisko choinek i innych materiałów palnych oraz nie dopuszczać do zapalenia się ozdób nałożonych na świeczniki. Pamiętajmy, aby wyłączyć lampki choinkowe, gdy wychodzimy z domu, a także przed zaśnięciem.

Dużym zagrożeniem w okresie zimowym jest również tlenek węgla, czyli CZAD. Potencjalnymi źródłami czadu w pomieszczeniach mieszkalnych są kominki, gazowe podgrzewacze wody, piece węglowe, gazowe lub olejowe. Szczelnie pozamykane okna, pozaklejane kratki wentylacyjne lub brak otworów wentylacyjnych, jak również brak regularnych kontroli przewodów kominowych (dymowych, spalinowych, wentylacyjnych) sprawiają, że w naszych mieszkaniach możemy nie być bezpieczni. Skutecznym zabezpieczeniem są czujki dymu oraz tlenku węgla. Już za kilkadziesiąt złotych możemy zapobiec tragedii. Zachęcamy do takiego zabezpieczenia swoich domów i mieszkań.

 

źródło: KM PSP Konin

Udostępnij na: